Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Haniwa

Druh japonské pohřební keramiky. Jedná se o neglazované terakotové lahve a duté plastiky uspořádané na a kolem mohylovitých hrobek japonské elity z období Tumulus (asi 250–552). Sochy byly pokládány kolem hrobek, někdy až ve třech řadách za sebou způsobem, při kterém nejvyšší cylindrické h-y byly uloženy vždy na protilehlých koncích.

Nejstarší a nejběžnější h. byly cylindrické válce, které používaly k označení hranic pohřebiště. Zároveň sloužily jako stojan na úlitbu božstvům. V průměru měly výšku 90 cm, ale v některých případech mohla dosahovat až 2,5 m. Později, na počátku 4. stol., byly válce překonány sochařskými podobami, jako jsou postavy válečníků, služebnic, tanečníků, ptáků, zvířat, lodí, vojenského vybavení a dokonce i domů. Předpokládá se, že plastiky symbolizovaly pokračující službu zemřelému v jiném světě. Jiný výklad říká, že měly bránit zemřelým navrátit se do tohoto světa.

Lidské postavy byly často zdobeny řezanými geometrickými vzory a bílými, červenými a modrými pigmenty. Oči, nosy a ústa dutých forem jsou vyznačeny perforací, která jim dává záhadné kouzlo. Figury mají na sobě čelenky, náhrdelníky, křídla a často mívají namalovaný obličej. Jiné nabízeli poháry nebo dělají rituální gesta. Některé figury měly na svém pásku zavěšené zrcadlo. (Zrcadla odrážejí obraz onoho světa a jejich rozmístění okolo zesnulého v hrobkách kofun nasvědčuje zvláštnímu významu, které tyto předměty měly v komunikaci se světem mrtvých.) Zrcátko může být ještě ověšené ochrannými přívěsky a zvonečky. Malé zvonky mohly zdobit i koruny ženských postaviček h., případně i na náramcích, náhrdelnících nebo pásech z klenotů magatama.

H. byla hromadně vyráběna během 6. stol., ale poté zavedení buddhismu a praxe kremace způsobily úpadek ve stavbě hrobek a tím při výrobě h-y.

Související pojmy: → magatama, → klenot, → pohár, → plastika, → keramika, → buddhismus, → hrobka, → rituál, → pigment, → glazura, → terakota, → socha, → pohřebiště, → koruna.

L: Haniwa. Encyclopædia Britannica [on-line databáze]. Encyclopædia Britannica (UK): London [cit. 2018-12-24]. Dostupné z: <https://www.britannica.com/art/haniwa>. KUBOVČÁKOVÁ, zuzana. Politizácia božstiev kami a vytváranie naratívnej ideológie v starovekom Japonsku. Počiatky uctievania japonských božstiev a ich odraz v kronikách: Disertační diplomová práce [on-line]. [cit. 2018-12-24]. Masarykova univerzita, 2012, s. 86, 108. Dostupné z: < https://is.muni.cz/th/t8k8l/zk_diz_full.pdf>; GAIA, Susan. Encyclopedia of Women in World Religions. ABC-CLIO, 2018, s. 75. ISBN 978-1-4408-4850-6.

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Zofka777