Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „== Girlanda == (z ital. ''ghirlanda'', z ''giro'' – kruh) Soubor:Girlanda.jpg|thumb|left|G-y visící ze stropu. 1881. Zdroj: Wikimedia.org. Příst…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 11. 1. 2020, 22:28

Girlanda

(z ital. ghirlanda, z giro – kruh)


Chyba při vytváření náhledu: Chybějící soubor
G-y visící ze stropu. 1881. Zdroj: Wikimedia.org. Přístup z:[1]

Dekorativní vazba z větviček, listí, květin nebo ovoce, která je často omotaná barevnou látkovou stuhou, která slouží jako ozdoba a zároveň vazbu drží pohromadě. Tato vazba sestává z obloukovitě zavěšených segmentů (festonů). G. může mít ve všech místech stejnou sílu (průměr), nebo má tvar ležícího, vprostřed silnějšího půlměsíce. G-ami se zdobily stavby (chrámy), banketové stoly ale i např. kultovní kameny, jak ukazují nástěnné malby v Pompejích, malby na antických vázách, freskách, mosaikách a reliéfy. G-y se dodnes používají jako ozdoba při nejrůznějších slavnostech, v průvodech a festivalech.

Z g-d z živých rostlin vznikly v antice g-y jako architektonický a sochařský dekor na budovách, oltářích a náhrobcích atd. v nejrůznějších materiálech (štuk, dřevo, mosaz aj.). Objevují se i v malbách.

Ve středověku obnovil používání g-d až sochař Donatello, který uviděl tuto ozdobnou formu na římských sarkofázích a pak ji sám často používal. V renesanci se často k propojení jednotlivých oblouků používaly okřídlené hlavy putti, okřídlené andělské hlavičky, búkranion (př. tržní brána města Miletus) apod. Oblíbené byly g-y v klasicismu, kdy se používaly i v intarziích.

V současnosti se používají především g-y z umělých květin, chvojí a různých ozdob jako vánoční dekorace na ulicích.

V některých jazycích znamená g. také květinovou vazbu různě tvarovanou, nejčastěji do kruhu (věnce).

Související pojmy: → dekorace, → banket, → feston, → chrám, → kult, → festival, → reliéf, → mosaika, → antika, → freska, → malířství vázové, → malba nástěnná, → sochařství, → architektura, → sarkofág, → putti, → búkranion, → brána, → mosaz, štuk, → oltář, → náhrobek, → klasicismus, → intarzie, → věnec.

L: Girlande. In: Das grosse Kunstlexikon von P.W. Hartmann [on-line]. BeyArs GmbH: Salzburg [cit. 2020-1-11]. Dostupné z: <http://www.beyars.com/kunstlexikon/lexikon_3475.html>. SYROVÝ, Bohuslav. Architektura: naučný slovník. Vyd. 1. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 1961, s. 100; Garland. Encyclopædia Britannica [on-line databáze]. Encyclopædia Britannica (UK): London [cit. 2020-1-11]. Dostupné z: <https://www.britannica.com/art/garland-floral-decoration>.

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo