Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: == Fregata == Kategorie:Vše)
 
(Fregata)
 
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Fregata ==
 
== Fregata ==
  
 +
Původně značil pojem '''f.''' ''loď rychlejší než většina ostatních''. První '''f-ou''' bylo plavidlo ''Constatnt Warwick'' postavená Peterem Pettem v 17. stol. V té době byla mistrovským dílem lodního stavitelství. Postupně jí Britové přidali vice plachet a zbraní, Holanďané snížili ponor a Francouzi posílili zbraně na přídi a na zádi a také mnoho ozdob. V té době se význam termínu dále rozšiřoval a zahrnoval i lodě se 70 a více děly na dvou palubách, ale i malé lodě s 22 děly na jediné palubě.
  
 +
V polovině 18. stol. (za sedmileté války) se definice ustálila na menší, třístěžňové bitevní loď s ráhnovými plachtami. Taková '''f.''' měla výzbroj na jedné dělové palubě a větší počet děl na zádi a na přídi. Počet děl čítal 24–56 kusů, ale obvykle jich bylo 30–40.
 +
'''F-y''' nebyly tak veliké a pevné jako jiné bitevní lodě, zato dosahovaly větší rychlost a byly pohyblivější, takže pro flotilu mohly plnit průzkumné úkoly nebo stít na dohled a opakovat vlajkové signály z velitelské lodi. Dále sloužily jako doprovod konvojů obchodních lodí a chránily je před piráty. Či naopak mohli být používány lupiči při útocích na obchodní lodě.
  
 +
Výzbroj '''f-y''' byla lepší než korvet a jiné malé válečné lodě.
 +
V britském království byla '''f.''' nejmenší plavidlo, kterému velel kapitán. '''F-y''' vyžadovaly velké schopnosti a zkušenosti kapitána.
  
 +
Obvykle '''f-y''' bojovaly osamoceně či v malém počtu proti jiným '''f-ám'''. Ve službě zůstávaly i v době míru, kdy nahrazovaly funkce, které za války zastávaly lodě bitevní. Zajišťovaly námořní spojení.
  
 +
Klasické '''f-y''' napoleonských válek měly děla na horní palubě a dolní paluba sloužila jako skladiště zásob, materiálu a byly zde kajuty pro mladší důstojníky. Díky tomuto rozvržení ohla '''f.''' bojovat i na rozbouřeném moři.
 +
Za válek proti Francii Britové předtavili třídu '''f-l''' o 44 dělech s klasifikací válečné lodě 4. třídy. Děla byla rozmístěna na dvou palubách, což se ovšem neujalo.
  
 +
Britové za 2. světové války oživili název '''f.''' a pojmenovali tak malé doprovodné lodě používaných k ochraně konvoje ponorek. Měly výtlak asi 1500 t a dosahovaly rychlost 20 uzlů. Byly vybavovány sonary a radary a sloužily k vyhledávání ponorek a boji proti nim a také k protivzdušné obraně.
 +
V r. 1975 byly tyto lodě přeřazeny do kategorie křižníky a torpédoborce, a v USA pak používají '''f-u''' ve stejném smyslu jako většinu ostatních lodí. Americká moderní '''f.''' Independence USS Independence (LCS-2) má přistávací plochu pro helikoptéry. Její výtlak činí 3 tis. t, maximální rychlost může přesahovat 30 uzlů a unese posádku o 200 mužích.
  
 +
Související pojmy: → křižník, → torpédoborec, → kapitán, → válka, → konvoj, → stavitelství, → flotila, → pirát, → uzel.
  
 
+
L:
 
+
CHANT, Christopher. ''Encyklopedie plachetních lodí : (2000 př. n. l.-2006 n. l.).'' Čestlice : Rebo, 2006, s. 162–5;
 
+
TICHÝ, Michal; HAVRAN, Roland. ''Vojenská technika: Americká supermoderní fregata'' [cit. 2019-10-6]. ABC. 2012, roč. 21. ISSN 0322-9580. Dostupné na Internetu: <https://www.abicko.cz/clanek/vystrihovanky/12930/vojenska-technika-americka-supermoderni-fregata.html>;
 
+
Frigate. ''Encyclopædia Britannica'' [on-line databáze]. Encyclopædia Britannica (UK): London [cit. 2019-10-6]. Dostupné z: <https://www.britannica.com/technology/frigate>.
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
  
  
Řádka 23: Řádka 28:
  
 
[[Kategorie:Vše]]
 
[[Kategorie:Vše]]
 +
[[Kategorie:Ostatní pojmy]]

Aktuální verze z 6. 10. 2019, 19:30

Fregata

Původně značil pojem f. loď rychlejší než většina ostatních. První f-ou bylo plavidlo Constatnt Warwick postavená Peterem Pettem v 17. stol. V té době byla mistrovským dílem lodního stavitelství. Postupně jí Britové přidali vice plachet a zbraní, Holanďané snížili ponor a Francouzi posílili zbraně na přídi a na zádi a také mnoho ozdob. V té době se význam termínu dále rozšiřoval a zahrnoval i lodě se 70 a více děly na dvou palubách, ale i malé lodě s 22 děly na jediné palubě.

V polovině 18. stol. (za sedmileté války) se definice ustálila na menší, třístěžňové bitevní loď s ráhnovými plachtami. Taková f. měla výzbroj na jedné dělové palubě a větší počet děl na zádi a na přídi. Počet děl čítal 24–56 kusů, ale obvykle jich bylo 30–40. F-y nebyly tak veliké a pevné jako jiné bitevní lodě, zato dosahovaly větší rychlost a byly pohyblivější, takže pro flotilu mohly plnit průzkumné úkoly nebo stít na dohled a opakovat vlajkové signály z velitelské lodi. Dále sloužily jako doprovod konvojů obchodních lodí a chránily je před piráty. Či naopak mohli být používány lupiči při útocích na obchodní lodě.

Výzbroj f-y byla lepší než korvet a jiné malé válečné lodě. V britském království byla f. nejmenší plavidlo, kterému velel kapitán. F-y vyžadovaly velké schopnosti a zkušenosti kapitána.

Obvykle f-y bojovaly osamoceně či v malém počtu proti jiným f-ám. Ve službě zůstávaly i v době míru, kdy nahrazovaly funkce, které za války zastávaly lodě bitevní. Zajišťovaly námořní spojení.

Klasické f-y napoleonských válek měly děla na horní palubě a dolní paluba sloužila jako skladiště zásob, materiálu a byly zde kajuty pro mladší důstojníky. Díky tomuto rozvržení ohla f. bojovat i na rozbouřeném moři. Za válek proti Francii Britové předtavili třídu f-l o 44 dělech s klasifikací válečné lodě 4. třídy. Děla byla rozmístěna na dvou palubách, což se ovšem neujalo.

Britové za 2. světové války oživili název f. a pojmenovali tak malé doprovodné lodě používaných k ochraně konvoje ponorek. Měly výtlak asi 1500 t a dosahovaly rychlost 20 uzlů. Byly vybavovány sonary a radary a sloužily k vyhledávání ponorek a boji proti nim a také k protivzdušné obraně. V r. 1975 byly tyto lodě přeřazeny do kategorie křižníky a torpédoborce, a v USA pak používají f-u ve stejném smyslu jako většinu ostatních lodí. Americká moderní f. Independence USS Independence (LCS-2) má přistávací plochu pro helikoptéry. Její výtlak činí 3 tis. t, maximální rychlost může přesahovat 30 uzlů a unese posádku o 200 mužích.

Související pojmy: → křižník, → torpédoborec, → kapitán, → válka, → konvoj, → stavitelství, → flotila, → pirát, → uzel.

L: CHANT, Christopher. Encyklopedie plachetních lodí : (2000 př. n. l.-2006 n. l.). Čestlice : Rebo, 2006, s. 162–5; TICHÝ, Michal; HAVRAN, Roland. Vojenská technika: Americká supermoderní fregata [cit. 2019-10-6]. ABC. 2012, roč. 21. ISSN 0322-9580. Dostupné na Internetu: <https://www.abicko.cz/clanek/vystrihovanky/12930/vojenska-technika-americka-supermoderni-fregata.html>; Frigate. Encyclopædia Britannica [on-line databáze]. Encyclopædia Britannica (UK): London [cit. 2019-10-6]. Dostupné z: <https://www.britannica.com/technology/frigate>.

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Arnost Jablkon, Echo