Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Festival bollywoodského filmu

F.b.f. v Praze má za cíl představit indickou kinematografii v České republice. První ročník festivalu se uskutečnil v Praze v roce 2003 a od té doby se pořádá tradičně každý rok na podzim. Letošní 14. ročník se konal od 13. do 16. října v pražském kině Světozor. Součástí F-u.b-ého.f-u. je i typický indický jarmark s možností ochutnání tamních gastronomických specialit. Festival je vždy zakončen taneční party v bollywoodském stylu s vystoupením břišních tanečnic.

Festival byl v roce 2013 oficiálně veden jako občanské sdružení, od roku 2014 je díky novému občanskému zákoníku evidován jako spolek. Jeho hlavní činností je funkci kulturní a vzdělávací. F. b. f. vzniká za podpory Velvyslanectví Indické republiky, Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy.

Bollywood označuje kinematografii v hindském jazyce, která vznikla v Bombaji, ostatní indické filmy v jiných jazycích (tamilština, bengálština,…), jsou mnohem méně známé, protože se většinou nepřekládají. Populární Bollywood však představuje pouze 15 % z celkové indické produkce zhruba 850 filmů ročně.

Typickým prvkem těchto filmů, kterým se také někdy říká Masala movies, jsou pasáže se zpěvy, tanci a komediálními vložkami. Každý film obsahuje ale i sociální a morální podtext a snaží se upozornit na problémy v zemi, např. dohodnuté sňatky, kastovní systém atd.

Související pojmy: → film, → festival, → festival filmový, → kinematografie, → průmysl filmový, → kýč, → muzikál, → Hollywood, → jarmark, → gastronomie, → kino, → sdružení občanské, → kasta

Odkazy:
Webové stránky festivalu viz [1]

Magda Teuchnerová 18.11.2016

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Magda, Zofka777