Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

FOMO

Syndrom FOMO je termín poměrně nový, přichází společně s oblibou internetových sociálních sítí a týká se především věkové kategorie od 18 let do věku těsně nad třicítkou. FOMO neboli „Fear of missing out“ (strach ze zmeškání) je v poslední době diskutovaným tématem. Bylo prokázáno, že pravidelné používání sociálních sítí, především pak Facebooku, dokáže u některých jedinců poměrně zásadně ovlivnit jejich pocity štěstí a prožívání pohody v každodenním životě. A to jak v daný okamžik sledování příspěvku nebo fotografií, tak i v dlouhodobějším horizontu.

Syndrom FOMO je jednou z forem nelátkové závislosti. Jde o vnitřní potřebu člověka vědět, co se jinde děje a také mít věci pod kontrolou. Při "pobytu" na internetu vnímáme navíc plynutí času i realitu o něco jinak, tak se jednodušeji i stane, že najednou zatoužíte být někde jinde, než právě nyní jste. Jedinec chce předběhnout události, a tak neustále kontroluje dění na sociální síti. K závislosti dnes rozhodně přispívá i možnost mít internet v mobilu a být tak prakticky neustále on-line. Vzniká konflikt mezi reálnými touhami a samotným prožíváním, což může vést až k patologickému stavu.

Obvyklými prvními příznaky syndromu FOMO, tedy toho, že něco není v pořádku a něco schází, může být právě podrážděnost, nervozita, netrpělivost a špatná nálada. Mohou to být především chmury a stavy úzkosti. U všech závislostí jde především o efekt prožitku pozitivního zážitku. Pro někoho je to alkoholický nápoj, pro druhého drogy, uklidňující látky a pro jiného zase internet. Výsledek závislosti je v podstatě velice podobný. Ten, kdo svoji dávku nedostane, propadá následně stresu, nervozitě, úzkostem, mohou se objevit i projevy jako pocení rukou, třes, bušení srdce. Odolnost je (stejně jako v případě jiných závislostí) různá.

Související pojmy: → internet, → sítě sociální, → psychologie, → media nová, → troll, → nerd.

L:
SMITH, P. Moderní marketing. Brno : Computer Press, 2000. 518 s.

Odkazy:
Urban Dictionary. Fomo. Přístup z: [1]

Nelah 21.1.2016

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Nelah, Quido Meruňka