Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Expresionismus

E. je avantgardní umělecký sloh z počátku 20. století zdůrazňující subjektivní výrazovou složku. Tento termín bývá vykládán jako „pocit úzkosti“, což souvisí s tím, že většina e. děl je neveselá a snaží se tento pocit navodit. E. je považován za sloh německého původu, které vzniklo jako protiklad impresionismu a naturalismu.

Tento směr klade důraz na vyjádření skutečnosti pomocí dojmů, vlastních prožitků a pocitů. Už od počátku e. odmítal právě napodobivost naturalismu, impresionistický zrakově dojmový prožitek jevové skutečnosti a estetismus secese.

E. se sice zrodil už před první světovou válkou, ale větší popularity dosáhl až po ní. Finanční a psychická krize představovala pro rozvoj e. ideální podmínky. E. reagoval na soudobou civilizační krizi, zrcadlil pesimismus, melancholii, zoufalství, rezignaci a celkově byl soustředěn převážně ke stinným stránkám života, k tělesnosti, k duchovnímu i sociálnímu utrpení.

Tento směr reprezentovaly především skupiny Die Brüke a Die Blaue Reiter.

K významným osobnostem světového výtvarného umění patří např. Edvard Munch, Emil Nolde, Vasilij Kandinskij, Franc Marc, James Ensor, Oskar Kokoschka a další.

V Čechách vznikla skupina Osma, ve které se spojili malíři ovlivnění e.: Emil Filla, Bohumil Kubišta, Václav Špála, Antoním Procházka, Will Nowak aj.

Ve výtvarném umění se kladl důraz na výrazné linie a obrysy, barevné plochy, využíval se protiklad světla a stínu a nebyla zde snaha o perspektivu; typickou grafickou technikou je dřevořez. E. malby charakterizuje výrazný rukopis, niterné city a duševní účast autora.

E. se projevil nejen ve výtvarném umění ale i v architektuře, literatuře, v hudbě nebo ve filmu.

Související pojmy: → umění, → impresionismus, → perspektiva, → architektura, → literatura, → hudba, → film.

L: PIJOAN, José. Dejiny Umenia / 9. Bratislava: Tatran, 1986, str. 245 – 293; ABZ Slovník cizích slov. Heslo Expresionismus. Přístup z: [1]; Artmuzeum.cz. Expresionismus. Přístup z: [2]; Wikipedia. Heslo Expresionismus. Přístup z: [3]

Michala Hapáková 5.3.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Quido Meruňka, Zofka777