Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Enfiláda (enfilade)

Enfiláda. Zámek Litomyšl. Zdroj: [1]
Enfiláda. Zámek Valtice na jižní Moravě. Zdroj: [2]
Koncept enfilády použitý při rekonstrukci historických prostor. Zdroj: [3]
Koncept klasické barokní enfilády použitý v Jízdárně Pražského hradu. Výstava Karla Škréty, 2010. Foto Ester Havlová. Zdroj: [4]
Enfiláda výstavních prostor, expozice českého výtvarného umění 20. a 21. století ze sbírek Českého muzea výtvarného umění v Praze. Zdroj: [5]
Enfiláda v rámci architektonicko výtvarného řešení stálé expozice Českého muzea hudby v Praze. Zdroj: [6]

E. synonymicky též anfiláda je v renesanční a zejména v barokní architektuře 1. uspořádání místností (např. reprezentačních salónů, palácových sálů, zámeckých pokojů a kabinetů apod.) a jejich dveří v takovém sledu, jenž umožňuje efektní průhled z jednoho konce budovy na druhý. Takovýto průhled bývá zakončen oknem, nikou či jiným výrazným architektonickým prvkem. Jde v podstatě o funkční a optické propojení sousedících, za sebou řazených, navzájem průchozích místností, jejichž dveře se nacházejí v jedné ose; osa e. bývá zpravidla vedena středem místností, někdy i při jejich stěně (s prolomenými okny).

V méně přesném významu je pojem e. užíván též jako 2. dlouhá chodba na zámcích, v historických palácích nebo chrámech.

Koncept e. je nicméně využíván i v současnosti, např. pro prostorové uspořádání výstavních panelů v muzeích a galeriích nebo jako prvek užívaný v rámci rekonstrukce bytů v historických objektech.

Související pojmy: → interiér, → půdorys, → architektura, → nika, → chrám, → palác, → zámek, → baroko, → muzeum, → galerie, → výstava, → expozice, → panel výstavní.

Eva Heřmanová 20.10.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Quido Meruňka, Zofka777