Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Vážená paní, chtěl jsem se zeptat, zda v heslech jsou i nějaké výpisy souvisejících odkazů... Napadlo mě to v souvislosti s Mezinárodním dnem památek a historických sídel Den památek a historických sídel, Mezinárodní. Tam totiž jsou dole odkazy na zdroje pro obsah hesla. Ale kam s dalšími odkazy? Podobně jako jsou na Wikipedii odkazy na zdroje citací (poznámky), související literaturu, ale také weby. Možná to u některých hesel je, ale mně to nějak uniká. V daném případě by tam bylo třeba např. odkazu na ICOMOS http://icomos.org/en/what-we-do/focus/18-april-international-day-for-monuments-and-sites. Zatím se mi tam ale nechce zakládat odstavec, když nevím, jak to přesně je... Zdraví --MONUDET 28. 10. 2013, 08:48 (CET)

Z tohoto hlediska mě samozřejmě zaujalo toto: http://artslexikon.cz/index.php/%C3%9Astav,_N%C3%A1rodn%C3%AD_pam%C3%A1tkov%C3%BD. Přeci se jedná o název?! To je, jakobychom psali Republika,_Česká. :-) --MONUDET 27. 1. 2014, 13:14 (CET)
      • No, já nevím, hodně to děláme podle citu a taky podle předchozích zkušeností s Velkým sociologickým slovníkem, kdysi. Tam měli také řazení podstatné jméno a k tomu nejrůznější adjektiva. To by samozřejmě platilo pokud nejde o vlastní jméno, název nějaké instituce, sdružení apod. Tam asi máte pravdu, že by se slovosled přehazovat neměl. Ale u památkové péče, fakt nevím. Děkuji ale za upozornění a názor, budu to muset u těch všech institucí a spolků změnit tak, aby se jejich název zbytečně nekomolil. :-) E.H.


Dobře. Koukám, že ten odkaz na UNESCO tam směřuje, tak to nejspíše stačí. Ale přesto: To zřejmě v nápovědě není a ve všech heslech to není na 100% stejné... Odkazy se též řadí do odstavce "L"? Možná by se pro ně hodil xtra odstavec, protože by tam mohly být i odkazy na výběry fotek či na FB, G+ apod. --MONUDET 28. 10. 2013, 09:24 (CET)

Dobrý den, uznávám, že to ještě není promyšleno a domyšleno. Ty konkrétní odkazy dělala kolegyně Brňačka a zatím jsme dávali všechno, o čem píšete tzv. "do jednoho pytle" (ono totiž někteří studenti z VŠE mají takový hurá styl, pro něco se nadchnou (nebo chtějí mít rychle hotovo :-)) a nedodržují ani tu už trošku zavedenou formální úpravu (tučné, ležaté písmo, citace v hesle, Související hesla za heslem apod.). Takže řadu věcí po nich dodělávám, včetně doplňování obrázků. Máte ale pravdu, asi budu muset "zpřesnit pokyny", s tím, že za heslem by měla být nejen základní literatura, autoři, z nichž bylo čerpáno, ale asi i ty nejpodstatnější internetové zdroje. Asi to budu muset ještě s někým všechno odznova projít a poupravovat. Úplně na samém počátku, před rokem a půl, jsme totiž na konec nedávali ani ty "Související hesla" a pojmy propojovali přímo v textu, jak je to i ve Wikipedii. Díky. Ještě jsem zaregistrovala Vaši poznámku u virtuální rekonstrukce a podívám se na to. Zdravím. E.H.

Díky :-). Dalo by se k nápovědě možná doplnit pár odkazů na vzorová hesla (nebo příklady). Tak je to obvykle mnohem pochopitelnější, než z nějakého opisu, kde si pisatel hlídá korektní a věcný způsob podání.
S těmi odkazy mi to není úplně jasné, protože v editaci jsou jen vnitřní a vnější. Přitom by byly potřeba i odkazy uvnitř hesla (poznámky, komentáře). Jsou v nějakém hesle použity i nadpisy vč. vytvoření klikacího "obsahu" hesla? --MONUDET 28. 10. 2013, 10:00 (CET)
Podle mého je výborné, že se to může vyvíjet a že se tím přímo počítá. Úplně všechno se dopředu vymyslet nedá, vč. právě chování účastníků. Rozhodně je správné postup podřizovat i tomu, aby to neodrazovalo. To se do jisté míry děje v těch Studentech píšících Wikipedii, i když některá témata (příroda) jsou tam úplně senzační (pokud jsem s to to odhadnout), ale to zřejmě vyžaduje nějaké úplně speciální zázemí "na škole". --MONUDET 28. 10. 2013, 10:05 (CET)

Jojo, budu muset aktualizovat nápovědu, vzorová hesla a skutečně zřídit vedle odkazů na literaturu i další "odkaziště". Nadpisy s obsahem hesla zatím nepoužíváme (až asi na dva studenty, kterým jsem to "zatrhla"), tím bychom se hodně Wikipedii přiblížili (a možná to tak i časem dopadne), ale původní záměr byl výkladový slovník, trochu specializovaný a minimálně s anglickými ekvivalenty. Takže, jak se říká, "práce jak na kostele", ale vyvíjí se to a za takových deset let to bude "jak víno" :-), .-). Zdravím E.H.

Asi není úplně třeba, aby cílem byla shoda s podobou Wikipedie. Takto, jak jste se rozhodli, jsou hesla většinou stručnější. "Vynucovaná" "pevná" "struktura" na Wikipedii je často velmi formalistní - to platí hlavně u velmi stručných hesel. Ta možná ve Vašem výkladovém slovníku nebudou tolik nutná. Ale i tak je možné, že se objeví zájem některé heslo více rozvinout.

Zajímám se o to více proto, že podobné záměry (konečně po letech) možná zrají i v NPÚ. Přitom v dnešním stavu a rychlém rozvoji Vaší wiki nelze na to nějak nereagovat. Nicméně si nejsem vůbec jistý, jak intenzivní ten vývoj bude. Proto jsem se také neozval ohledně nějakých domluv o technikáliích. Snad pokročíme. Odkazy na externí weby jsem viděl nově Vámi vkládané. Než ty číslované (číslové) se např. na Wikipedii uplatňují textové. Na tom možná nesejde, ale pokud se nějaký do odstavce vsune, mění se čísla automaticky? To asi ne - nějak mi to tam s těmi odkazy uniká, jestli ta čísla v závorkách vkládáte ručně(?). Nechci si tam provozovat nějaké pískoviště, ale asi si to budu muset ozkoušet. Možná by výpis odkazů byl lepší v podobě odrážkového seznamu(?). --MONUDET 28. 10. 2013, 17:18 (CET)

Nevím sice přesně, jak technicky to syn informatik udělal, ale čísílka vnějších odkazů v rámci hesla se samy přečíslovávají, tj. mění se to automaticky, určitě to nevkládáme ručně :-). Dokonce to současně "zakomponovává, započítává" jak odkazy v textu, tak i odkazy u (třeba dodateně vložených obrázků).

Jaký bude další rozvoj Artslexikonu samozřejmě nevím, ale doufám, že to neusne, ..... zase tomu asi brzo uděláme nějakou propagaci v časopise Místní kultura, na škole a na sociálních sítích... Je pravdou, že odkazy na literaturu by byly přehlednější s odrážkami, uvidím časově, jestli to udělat jako jednorázovou inovaci nebo to vylepšovat postupně.....? Zdravím E.H.

Skvělé. Vidím fotky. Ale myslím, že by i u ilustračních snímků měly být uvedeny lokace - objekty. --MONUDET 7. 12. 2013, 22:24 (CET)

Malý dotaz k fotkám. Vidím, že je přebíráte z různých zdrojů (třeba z ČT). Jak to řešíte s licencemi? Nebo je berete jako volné? Nebo s odvoláním na vzdělávací využití? S přáním zdaru ve Vašem obdivuhodném počínání --MONUDET 27. 12. 2013, 20:12 (CET)

Vidím, že se nyní automaticky objevují autoři jakékoliv editace dole stránky v seznamu autorů. Ale to může být trochu problém, jakmile se autorů vyskytne velké množství. Některé příspěvky nejsou žádným spoluautorstvím (třeba oprava pravopisu je spíše redakčním zásahem). Možná ale úpravy označené jako malé nevedou k zapsání editora do seznamu autorů. A co když tam někdo připíše chybný údaj, nebo tam vloží něco licenčně ne-volného, co je třeba smazáno - zůstane také v seznamu autorů? --MONUDET 7. 12. 2013, 22:48 (CET)

Dobrý večer, já budu věnovat nějaký čas mezi svátky "restům" na Artlexikonu, tj. u všech hesel oddělení čistě literárních od ostatních (internetových) zdrojů (tj. odkaziště s odrážkami), kontrole obrázků (popisků, i té lokaci, zpřesnění identifikace objektů - budu-li toho schopná). Také asi konečně přepracuji nějaký návod a vzorová hesla. Chce to trošku víc času, který momentálně moc nemám. Musíme ukočírovat studenty, kterým bude končit výuka a semestr a přibude nějakých dalších 40-50 možná i víc hesel.

S tím autorstvím-neautorstvím asi nic nenadělám. Úplně dole se skutečně objevují jen lidi, resp. jejich nicky, kteří v hesle změnili byť jen písmenko. Skutečné autorství si každý člověk uvádí jako poslední položku ve struktuře hesla a všechny jsem opakovaně prosila, aby tam psali pro pořádek celé jméno a datum a aby se při věcném rozšíření či přepracování hesla připisovali jako spoluautoři s novým datumem. Dodržuje to tak 95 % lidí, což je docela úspěch :-). Občas ale musím nějakého studenta i dohledat podle kursu, v jehož rámci jsou do Artslexikonu zapojeni.

Díky za všechny včerejší reakce, podívám se ještě na to, srdečně zdravím, E.H.

Lexikon odkazů

Toto je určitě zajímavá sbírka http://artslexikon.cz/index.php/Kategorie:Zaj%C3%ADmav%C3%A9_on-line_slovn%C3%ADky,_on-line_encyklopedie_a_dal%C5%A1%C3%AD_informa%C4%8Dn%C3%AD_zdroje

Pokouším se o podobné výběry k různým tématům. Tak si jen říkám, jak by bylo šikovné podobné odkazy někde sdílet. Pokusím se na Vaši sbírku upozornit a budu ji více sledovat a využívat.

   • Já nevím, kde by se to dalo sdílet, jako "metametazdroj". Snad to nabídnout ke sdílení nějaké knihovně (Městské v Praze, Národní???) nebo spíš knihovnám některých vysokých škol....Co mi říkali lidi z F4 VŠE (Fakulty informatiky a statistiky), tak to snad používají a - prý - tam všechno potřebné najdou. Já se mohu pokusit to nabídnout knihovně na VŠE, Geografické knihovně na UK a knihovně na MUP (Metropolitní universitě), pro začátek, nebo existuje takový web odkazů http://www.kormidlo.cz/, povětšinou ale z "české kotliny" a moc nesleduji, jak je kvalitní či jak se rozrůstá. E.H.

Wiki NPÚ

V uplynulých týdnech jsme trochu vybojovali, ale s podporou kolegů IT i instalovali vlastní wiki. Slibuji si od toho možnost tvořit např. vlastní specifické encyklopedie typu Kdo je kdo, pak i různé detaily kolem restaurování či konzervace památek, jakož i rozvinout výsostná témata jako je autenticita.

Jenže kolegovi, bez kterého si v blízkém čase rozvoj webu i wiki nedovedu představit, odmítli (prozatím?) prodloužit smlouvu na dobu určitou. Se mnou o tom nemluvili (od 2.1.2014 bych měl být v redakci jediný, kdo si něco kolem webu pamatuje) a kdesi rozhodují (asi tušíte, kam se to děje s tím manažerismem po česku, ale nevím, které ekonomické škole fandíte). Já se jako nadšenec s polovičním úvazkem a s manželkou na vozíku samozřejmě jenom třepu, co zase vymyslejí.

Pídím se po nějakém zapojení do projektů jako je Váš... Mám znalosti zejména z oboru stavebních památek, pak jsem celkem zdatný v češtině (omlouvám se, jestli jsem zde v letu něco popletl), editory webů zvládám, nebo se rychle zaučím.

Takže, vše dobré.

Zdraví --MONUDET 30. 12. 2013, 18:32 (CET)

   • Bude (nebo už je) ta Vaše wiki veřejně přístupná na inteernetu nebo bude jen pro "vnitřní potřebu"? Udělejte tomu určitě reklmanu v on-line časopise Místní kultura. Určitě to pár lidí zaujme, pak taky asi krajská pracoviště NPÚ by se měla, mohla zapojit. Ale je to samozřejmě otázka financí, nikdo dnes nechce nic udělat zadarmo, z enthusiasmu.

Já bych Vás jako spolupracovníka, přispěvatele samozřejmě brala.... pokud a jakmile seženu nějaké finance (ať už vlastní nebo od někoho). Ani by asi nevadilo, kdyby určité heslo bylo ve Vaší wiki.npú a současně v Artslexikonu. Momentálně je ale situace celkově hodně nejasná: jsem momentálně ve dvou akademických výběrkách - nevím ale, jak dopadnou, jasno bude až během ledna; na VŠE je stále nerozhodnuto o rektorovi, tudíž není možné teď za někým chodit a cokoli (účast, podporu) domlouvat, protože "způsob manažerismu" a akademické struktury se mohou i výrazně změnit, a to různými směry - nemůžu to rozvádět, jasněji bude v únoru; nějakou spolupráci mám přislíbenou na UK - tedy pokud tam najdou alespoň minimální finance na DPP; no a než bychom s kolegyňkou rozeběhli na umění specializovanou fotobanku s CK ARS VIVA, o čemž vážně uvažuji, tak to taky chvilku potrvá - mohly by ale z toho jít nějaké finance pro Artslexikon a jeho přispěvatele.

Já momentálně opravdu nevím, co bude. Jediné, co zatím mohu pro Vás udělat, je Vás napsat na úvodní stránku jako člena redakční rady slovníku (jen tak, bez jakýchkoli závazků).

Srdečně zdravím, E.H.

Moc děkuji za všechny ty opravy. E.H.