Z Arts Lexikon
Verze z 5. 9. 2013, 05:31, kterou vytvořil MONUDET (diskuse | příspěvky) (Fotobanka aj.)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Otázka je asi v týmu nějak vyřešená, ale zajímalo by mě, jestli by v podobných případech nebylo ideální se spokojit s tím, že existuje heslo na velké Wikipedii, a to případně korigovat. Zde by asi mohl být spíše prostor k rozvíjení témat, která se na Wikipedii nemohou vyskytovat kvůli své specifičnosti. Ale, jak říkám, je to jen otázka, plynoucí i z toho, že jsem právě toto heslo na Wikipedii inicioval... --MONUDET 20. 8. 2013, 16:14 (CEST)

Dobrý den, především děkuji za Vaši registraci a zájem. My samozřejmě nechceme (a ani nemůžeme) kopírovat/přebírat Wikipedii a "ozvučnice" je zatím jen navržený pojem. Dá se do budoucna buď smazat nebo se do Artslexikonu dá dát odkaz na wikipedické heslo. U některých jiných, stavebně architektonických prvků, které třeba na Wikipedii nejsou nebo jsou v jiných on-line výkladových slovnících bez vyobrazení, bychom chtěli být lepší a názornější. Je to ale běh na dlouhou trať. Klidně si necháme poradit, co je dle Vás optimální. Já osobně mám zkušenosti jen s tvorbou Velkého sociologického (knižního) slovníku, a Artslexikon je nebo měl by být určitá šance na zapojení studentů a na vytvoření (časem) jakési "oborové Wikipedie". Takže zpátky k Vašemu dotazu, v podstatě to striktně vyřešeno není, ale jak nad tím uvažuji, máte nejspíše pravdu. Ještě to s kolegy asi budeme muset probrat. Děkuji za reakci. Eva Heřmanová

Zajímají mě tyto věci v souvislosti s tím, jak se tvoří separatistické a vesměs "veřejně nepřístupné" speciální slovníky také v souvislosti s projekty výzkumu v památkové péči apod. Přitom by se hlavně mělo pracovat na jednom systému, který by případně byl podkladem pro české verze článků na Wikipedii. To je rozumné i proto, že specializované články potřebují rozvinout některé pasáže, které na Wikipedii ztrácejí význam. Snažím se působit svými netechnickými silami k tomu, aby se i v NPÚ aplikoval Mediawiki. V tom jste pro mě jeden ze zářných vzorů. Trochu se zabývám úvahou o možnosti konzultací s Vámi, protože i kolega od dat, který tím asi bude pověřen, by možná stál o počáteční informace.
Jedním z citelných problémů na Wikipedii je, že hesla lze ilustrovat jen obrázky z Wikimedia Commons či z Wikipedie. Chápu, že to má asi spíše důvody licenční než technické. Ale je to zjevně dosti omezující. Dnes přitom hesla je třeba dle možností ilustrovat, protože to jednak je snadné, jednak je to i mnohem účinnější a jednoznačnější. Testuji si to pro sebe např. takto [1] (to uvádím s ohledem na Vaše heslo :-)). Něco z toho pak i převtěluji do příspěvků či korekcí na Wikipedii.
Tak či tak přeji mnoho zdaru a dle času se někdy pokusím přispět... (Ostatně, má Váš projekt i nějaké propojení se Studenty píšícími Wikipedii?) --MONUDET 21. 8. 2013, 00:35 (CEST)
 • Ještě jsem přemýšlela o Vašich poznámkách a námětech. "Ozvučnici" a třeba i jiná další hesla bych do Artlexikonu zanesla, dala tam třeba jen jednu dvě věty + odkaz na Wikipedii či Vaši Českou placku. Jednak nejsme na toto odborníci, jednak by bylo nesmyslné heslo vytvářet samoúčelně ponovu a jednak jsme vznikli se zaměřením na arts management a arts marketing a hesla z těchto oblastí by měla tvořit minimálně větší polovinu.
 • S tím nelze než souhlasit. --MONUDET 25. 8. 2013, 10:17 (CEST)
   • Souhlas. E.H.
 • Co se týká jakékoli konzultace, já jsem svolná, protože jakákoli spolupráce, i jen výměna názorů, bývá prospěšná. Přibrala bych pak případně kolegyňku, která v tom se mnou "nejintenzivněji jede" od samého začátku, ing. Černou z VŠE.
 • Momentálně nevím, jak brzy se k tomu kolegové IT dostanou, ale budu na to pamatovat a pak se ozveme. --MONUDET 25. 8. 2013, 10:17 (CEST)
   • Souhlas. E.H.
 • Jinak já jsem pořád přesvědčená, že oborové on-line specializované slovníky nebo oborové on-line encyklopedie mají smysl. Tak jako byla dřív vrcholem Ottova všeobecná encyklopedie, tak nutně později musely vznikat slovníky a encyklopedie oborové. Totéž platí asi i pro českou Wikipedii (tam se všechno "nevejde", hesel např. z psychologie, ekonomie nebo kultury tam zase tolik není, geografie ano, historie ano, události ano, osobnosti ano... Nebo se mi to třeba zdá.). Nadchla mne medicínská a právnická WIKI, na níž se podílí vždy více propojených vysokých škol. Oni nicméně začali už před x lety. Další problém, s kterým se občas potýkáme je, že někteří studenti píší spíš seminárku nebo encyklopedické heslo a náš prvotní záměr byl výkladový slovník s anglickými ekvivalenty. Dost často se pak musí hesla zestručňovat, třeba to nakonec dopadne jako encyklopedie.
 • Souhlasím a snažím se působit k tomu, aby NPÚ takovou specializovanou wiki provozoval. Ukazuje se z praxe na Wikipedii, že skutečně řada detailních hesel přesahuje reálný záběr Wikipedie. Současně je také do jisté míry třeba mít prostor pro "nestandardní" hesla v oblastech, kde se třeba teprve s výzkumy začíná apod. Ne všichni výzkumníci budou stát o zviditělňování pracovních verzí, ale zjevně jsou i tací. Prospěje to z řady ohledů. --MONUDET 25. 8. 2013, 10:17 (CEST)
 • Projekt "Studenti píší Wikipedii". Bohužel, myslím si, že studenti nejen na VŠE o něm moc nevědí, ale dalo by se to zpopularizovat, a to i na jiných VŠ, kde mám trochu kontakty. Ale možná tak soudím jen podle sebe, moc informací o tom nemám. Artslexikon na tento projekt napojen není. Napadlo mne ale, že pokud byste chtěl, tak můžu nějaká loga s odkazy ("Studenti píší Wikipedii", Česká placka aj.) vyvěsit na naši vstupní stránku, popř. i recipročně, že byste Vy mohli vyvěsit někam nás. Z hlediska propagace jsem zatím užívali individuální oslovení, známé, časopis Místní kultura a v poslední době i Facebook. Výhodou do budoucna snad je, že máme relativně hodně fotek ze studenských exkurzí, které se dají do slovníku vkládat a i z CK ArsViva (jezdí za uměním po celém světě) nám nabízeli jejich fotoarchiv.
 • Ohledně Studentů píšících Wikipedii je zřejmě třeba jednat s Wikipedisty. Asi budou vstřícní. Jsou tam ale viditelné problémy z hlediska vytváření hesel v rámci nějakých seminárních apod. prací. Běžná práce přeci jenom směřuje k nějakému souhrnu tématu, ale pak spíše k diskusi a vlastnímu pokusu o hodnocení. "Komplexnost" hesla, byť i jen stručného, směřuje často k něčemu jinému. "Studie" dovoluje vlastně více projevit individuální pojetí a volné podání. Zřejmě bude třeba i z hlediska pedagogického nějak tuto spolupráci dále rozvíjet a zkoumat. Je zřejmé, že některé školy v tom mohou být vzorem.
 • Česká placka - to bych ani takto neoficializoval. Je to spíše privátní testovací a diskusní zóna - většinou ale diskutuji jen sám se sebou a ani moc nepotřebuji studovat jiné názory.
 • Fotky z exkurzí apod. by mohly být na Wikipedii, protože pak je lze snadno využít dále k propagaci i zkoumání památek. Jinde (vč. Facebooku) vlastně není úplně jasné, jak je to s licencemi. Sdílení fotek na FB doporučuji tak, že jsou uloženy jinde (např. Wkimedia Commons) a na FB je uveden "pouze" odkaz. Na FB totiž nelze vytvářet kloudné spojitosti apod. Takže fotky většinou jen profrčí timelinou a pak se nad nimi zavře voda. --MONUDET 25. 8. 2013, 10:17 (CEST)
   • Se vším souhlas. E.H.
    • Umísťování fotek je specifický problém. Lidé to řeší poměrně živelně. Např. podle toho, kde má fotky bratranec nebo nějaký kamarád. Úplně seriózní recenze obecně přístupné také nejsou. Specialisté IT asi mají jasno v tom, co je nejlepší. Ale jisté to není, protože když už fotí, mají fotky také každý jinde. Problémem bývají různé komprese. Někdy je kolem některých fotobank trochu haló, když se tam někomu nějaké obrázky ztratí. Já jich vyzkoušel několik, a to hlavně s ohledem na snadnost obsluhy, možnost ukládat velké fotky, ovládat licence, snadno vytvářet náhledy s odkazy do blogů apod. Problém s Wikimedia Commons je v tom, že to není úložiště, cokoliv může být odstraněno jako duplikát apod. Navíc si člověk nemůže vytvářet vlastní sady fotek (třeba fotky z nějaké dovolené se směsí fotek lidí, ulic či pamětihodností). Třeba Rajče umožňuje jen spojování fotek do jednotlivých setů, ale ty už nejde nijak tématicky sdružovat - to někteří řeší třeba tím, že paralelně provozují blog, kde mají řekněme rejstříky s odkazy na fotky či jejich sady. O něco lépe jsou na tom u Panoramia. Jak je to teď na Google+, to ani nevím. Ostatně se to všude různými kroky mění, protože se reaguje na nápady konkurence. Já nakonec zakotvil u Flickru, na což měly vliv asi tak tři věci. Jednak to, že signalizovali značnou serióznost tím, že s Kongresovou knihovnou realizovali projekt zpřístupňování fotek paměťových institucí (tam jim v posledních letech vzala vítr z plachet Wikipedie, protože ve velkém začala zpřístupňovat digitalizáty sbírek rovněž). Dále to, že v různých doporučeních, jak mají paměťové instituce komunikovat s veřejností, je Flickr přednostně navrhován jako vhodné úložiště fotek (má to pro ně tu výhodu, že narozdíl od Wikipedie tam právě mohou mít i fotky z různých dní otevřených dveří apod.). Pro mě je zvláště důležité to, že je možné fotky velmi rozsáhle třídit do několika ůrovní kategorií a setů, tagovat, spojovat do tématických skupin s dalšími fotografy apod. (v tomto tento systém vůbec nemá konkurenci). Od jara zvýšili zadarmový prostor na 1 TB. Problém je z hlediska práce s wiki v tom, že do textu není možné vkládat náhledy fotek z Flickru s odkazem na zdroj (kdežto opačně z Wikimedia Commons lze takový náhled generovat a dobře použít třeba v blogu apod.). Občas testuji i jiné fotobanky, abych se v tom trochu orientoval, ale nejsem programátor, takže mé úsudky zůstávají spíše povrchní (ale zdá se, že většina ostatních preferuje některé řešení spíše fandovsky, bez nějakého srovnání. --MONUDET 5. 9. 2013, 07:31 (CEST)
 • Pokud byste chtěl, můžu Vás i připsat mezi externí spolupracovníky Artslexikonu, není problém, a můžeme jakkoliv spolupracovat. E.H.
 • To nemohu slíbit, že bych mohl jakkoliv stačit. --MONUDET 25. 8. 2013, 10:17 (CEST)
   • Není ve Vašem příbuzenstvu p. Petr Sommer (přece jen je to unikátní jméno). On komunikuje s mým manželem J. Heřmanem ohledně (nejen) rekonstrukcí hradu Českého Šternberka???
    • Tak to není. Při nějakých průzkumech apod. jsme v minulosti spolupracovali, ale jinak se vídáme spíše náhodně. Podle rodinné kroniky s námi asi nijak příbuzný není. Z odborníků je to ten z nejprvnější řady. --MONUDET 5. 9. 2013, 07:31 (CEST)

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

MONUDET, Zofka777