Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Dekonstruktivismus)
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od stejného uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Dekonstruktivismus ==
 
== Dekonstruktivismus ==
  
Architektonická tendence, která čerpá z filosofie dekonstrukce, kterou rozvinul v roce 1967 Jacques Derrida, vycházející z myslitelů 19. a 20. století: Adorna, Foucalta, Marxe aj. Dekonstruktivismus se začal uplatňovat v architektuře na přelomu 70. a 80. let 20. století v Evropě a USA. V roce 1988 se konala první výstava „Deconstuctivist Architecture“ v New Yorku, zúčastnili se jí Frank O. Gehry, Daniel Liebeskind, Rem Kolhaas, Petr Eisenman, Zaha Hadidová, Coop Himmelb(l)au, Bernard Tschumi.
+
'''D.''' je ''architektonická tendence či směr, který čerpá z filosofie dekonstrukce, ježu rozvinul v roce 1967 Jacques Derrida'', vycházející z myslitelů 19. a 20. století: Adorna, Foucalta, Marxe aj.  
 
+
Architekti dekonstruktivismu vycházejí z postmoderní architektury, ale popírají novoklasicistické formy. Navazují na ruský konstruktivismus a aplikují různé výtvarné konceptuální a technické přístupy, výrazně používají počítačovou techniku. Využívají geometrické deformace (rotace, naklánění, vzájemné posuny vrstev, rozbíhání linií, úhlové natáčení částí atd.)
+
 
+
Mezi nejvýznamnější stavby ve světě lze zařadit: Židovské muzeum v Berlíně, Imperiální válečné muzeum v Manchesteru (Daniel Libeskind), Vitra Design muzeum v Weil am Rhein, Koncertní hala Walt Disney v Los Angles, Guggenheim muzeum v Bilbao (Frank O. Gehry), UFA Kristallpalast v Drážďanech (Coop Himmelb(l)au). V České republice je v dekonstruktivismu postaven v Praze Tančící dům na břehu Vltavy, navržený Frankem O. Gehrym a Vladem Milunićem.
+
 
+
MRÁZ, Bohumír. ''Dějiny výtvarné kultury. 4.'' 1. vyd. Praha: Idea Servis, 2002. 197 s., KOCH, Wilfried. ''Evropská architektura: encyklopedie evropské architektury od antiky po současnost.'' Vyd. 3. Praha: Euromedia Group - Knižní klub, 2012. 552 s., xxiv s. obr. příl. Universum., VÁVRA, Jiří. ''Od impresionismu k postmoderně: dějiny vizuálního umění.'' 1. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2001. 127 s. ISBN 80-7182-120-9.
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
  
 +
'''D.''' se začal uplatňovat v architektuře na přelomu 70. a 80. let 20. století v Evropě a v USA. V roce 1988 se konala první výstava „Deconstuctivist Architecture“ v New Yorku, zúčastnili se jí '''''Frank O. Gehry''''', '''''Daniel Liebeskind''''', '''''Rem Kolhaas''''', '''''Petr Eisenman''''', '''''Zaha Hadid(ová)''''', '''''Coop Himmelb(l)au''''', '''''Bernard Tschumi'''''.
  
 +
Architekti '''d-u''' vycházejí z postmoderní architektury, ale popírají novoklasicistické formy. Navazují na ruský konstruktivismus a aplikují různé výtvarné konceptuální a technické přístupy, výrazně používají počítačovou techniku. Využívají geometrické deformace (rotace, naklánění, vzájemné posuny vrstev, rozbíhání linií, úhlové natáčení částí atd.).
  
 +
Mezi nejvýznamnější stavby ve světě lze zařadit: ''Židovské muzeum'' v Berlíně, ''Imperiální válečné muzeum'' v Manchesteru (Daniel Libeskind), ''Vitra Design muzeum'' v Weil am Rhein, ''Koncertní hala Walt Disney'' v Los Angles, ''Guggenheim muzeum'' v Bilbao (Frank O. Gehry), ''UFA Kristallpalast'' v Drážďanech (Coop Himmelb(l)au). V České republice je v dekonstruktivismu postaven v Praze ''Tančící dům'' na břehu Vltavy, navržený Frankem O. Gehrym a Vladem Milunićem.
  
 +
Související pojmy: → [[architektura]], → [[dekonstrukce]], → [[filosofie]], → [[myslitel]], → [[výstava]], → [[architekt]], → [[postmodernismus]], → [[novoklasicismus]], → [[konstruktivismus]], → [[geometrie]], → [[deformace]], → [[stavba]].
  
 +
L: <br>
 +
MRÁZ, Bohumír. ''Dějiny výtvarné kultury. 4.'' Praha : Idea Servis, 2002. 197 s. <br>
 +
KOCH, Wilfried. ''Evropská architektura: encyklopedie evropské architektury od antiky po současnost.'' Praha : Euromedia Group - Knižní klub, 2012. 552 s. <br>
 +
VÁVRA, Jiří. ''Od impresionismu k postmoderně: dějiny vizuálního umění.'' Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2001. 127 s. <br>
  
 +
Odkazy: <br>
 +
Archiweb. ''Dekonstruktivismus.'' Přístup z: [http://www.archiweb.cz/styles.php?action=show&id=2] <br>
 +
Wikipedie. ''Dekonstruktivismus''. Přístup z: [https://cs.wikipedia.org/wiki/Dekonstruktivismus] <br>
  
 +
Hugoline 12.5.2016
  
 
[[Kategorie:Vše]]
 
[[Kategorie:Vše]]
 +
[[Kategorie:Hmotná kultura]]

Aktuální verze z 3. 8. 2016, 20:10

Dekonstruktivismus

D. je architektonická tendence či směr, který čerpá z filosofie dekonstrukce, ježu rozvinul v roce 1967 Jacques Derrida, vycházející z myslitelů 19. a 20. století: Adorna, Foucalta, Marxe aj.

D. se začal uplatňovat v architektuře na přelomu 70. a 80. let 20. století v Evropě a v USA. V roce 1988 se konala první výstava „Deconstuctivist Architecture“ v New Yorku, zúčastnili se jí Frank O. Gehry, Daniel Liebeskind, Rem Kolhaas, Petr Eisenman, Zaha Hadid(ová), Coop Himmelb(l)au, Bernard Tschumi.

Architekti d-u vycházejí z postmoderní architektury, ale popírají novoklasicistické formy. Navazují na ruský konstruktivismus a aplikují různé výtvarné konceptuální a technické přístupy, výrazně používají počítačovou techniku. Využívají geometrické deformace (rotace, naklánění, vzájemné posuny vrstev, rozbíhání linií, úhlové natáčení částí atd.).

Mezi nejvýznamnější stavby ve světě lze zařadit: Židovské muzeum v Berlíně, Imperiální válečné muzeum v Manchesteru (Daniel Libeskind), Vitra Design muzeum v Weil am Rhein, Koncertní hala Walt Disney v Los Angles, Guggenheim muzeum v Bilbao (Frank O. Gehry), UFA Kristallpalast v Drážďanech (Coop Himmelb(l)au). V České republice je v dekonstruktivismu postaven v Praze Tančící dům na břehu Vltavy, navržený Frankem O. Gehrym a Vladem Milunićem.

Související pojmy: → architektura, → dekonstrukce, → filosofie, → myslitel, → výstava, → architekt, → postmodernismus, → novoklasicismus, → konstruktivismus, → geometrie, → deformace, → stavba.

L:
MRÁZ, Bohumír. Dějiny výtvarné kultury. 4. Praha : Idea Servis, 2002. 197 s.
KOCH, Wilfried. Evropská architektura: encyklopedie evropské architektury od antiky po současnost. Praha : Euromedia Group - Knižní klub, 2012. 552 s.
VÁVRA, Jiří. Od impresionismu k postmoderně: dějiny vizuálního umění. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2001. 127 s.

Odkazy:
Archiweb. Dekonstruktivismus. Přístup z: [1]
Wikipedie. Dekonstruktivismus. Přístup z: [2]

Hugoline 12.5.2016

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Hugoline, Zofka777