Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Dekonstruktivismus)
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Dekonstruktivismus ==
 
== Dekonstruktivismus ==
  
Architektonická tendence, která čerpá z filosofie dekonstrukce, kterou rozvinul v roce 1967 Jacques Derrida, vycházející z myslitelů 19. a 20. století: Adorna, Foucalta, Marxe aj. Dekonstruktivismus se začal uplatňovat v architektuře na přelomu 70. a 80. let 20. století v Evropě a USA. V roce 1988 se konala první výstava „Deconstuctivist Architecture“ v New Yorku, zúčastnili se jí Frank O. Gehry, Daniel Liebeskind, Rem Kolhaas, Petr Eisenman, Zaha Hadidová, Coop Himmelb(l)au, Bernard Tschumi.
+
'''D.''' je ''architektonická tendence či směr, který čerpá z filosofie dekonstrukce, ježu rozvinul v roce 1967 Jacques Derrida'', vycházející z myslitelů 19. a 20. století: Adorna, Foucalta, Marxe aj.  
 
+
Architekti dekonstruktivismu vycházejí z postmoderní architektury, ale popírají novoklasicistické formy. Navazují na ruský konstruktivismus a aplikují různé výtvarné konceptuální a technické přístupy, výrazně používají počítačovou techniku. Využívají geometrické deformace (rotace, naklánění, vzájemné posuny vrstev, rozbíhání linií, úhlové natáčení částí atd.)
+
 
+
Mezi nejvýznamnější stavby ve světě lze zařadit: Židovské muzeum v Berlíně, Imperiální válečné muzeum v Manchesteru (Daniel Libeskind), Vitra Design muzeum v Weil am Rhein, Koncertní hala Walt Disney v Los Angles, Guggenheim muzeum v Bilbao (Frank O. Gehry), UFA Kristallpalast v Drážďanech (Coop Himmelb(l)au). V České republice je v dekonstruktivismu postaven v Praze Tančící dům na břehu Vltavy, navržený Frankem O. Gehrym a Vladem Milunićem.
+
 
+
MRÁZ, Bohumír. ''Dějiny výtvarné kultury. 4.'' 1. vyd. Praha: Idea Servis, 2002. 197 s., KOCH, Wilfried. ''Evropská architektura: encyklopedie evropské architektury od antiky po současnost.'' Vyd. 3. Praha: Euromedia Group - Knižní klub, 2012. 552 s., xxiv s. obr. příl. Universum., VÁVRA, Jiří. ''Od impresionismu k postmoderně: dějiny vizuálního umění.'' 1. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2001. 127 s. ISBN 80-7182-120-9.
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
 
+
  
 +
'''D.''' se začal uplatňovat v architektuře na přelomu 70. a 80. let 20. století v Evropě a v USA. V roce 1988 se konala první výstava „Deconstuctivist Architecture“ v New Yorku, zúčastnili se jí '''''Frank O. Gehry''''', '''''Daniel Liebeskind''''', '''''Rem Kolhaas''''', '''''Petr Eisenman''''', '''''Zaha Hadid(ová)''''', '''''Coop Himmelb(l)au''''', '''''Bernard Tschumi'''''.
  
 +
Architekti '''d-u''' vycházejí z postmoderní architektury, ale popírají novoklasicistické formy. Navazují na ruský konstruktivismus a aplikují různé výtvarné konceptuální a technické přístupy, výrazně používají počítačovou techniku. Využívají geometrické deformace (rotace, naklánění, vzájemné posuny vrstev, rozbíhání linií, úhlové natáčení částí atd.).
  
 +
Mezi nejvýznamnější stavby ve světě lze zařadit: ''Židovské muzeum'' v Berlíně, ''Imperiální válečné muzeum'' v Manchesteru (Daniel Libeskind), ''Vitra Design muzeum'' v Weil am Rhein, ''Koncertní hala Walt Disney'' v Los Angles, ''Guggenheim muzeum'' v Bilbao (Frank O. Gehry), ''UFA Kristallpalast'' v Drážďanech (Coop Himmelb(l)au). V České republice je v dekonstruktivismu postaven v Praze ''Tančící dům'' na břehu Vltavy, navržený Frankem O. Gehrym a Vladem Milunićem.
  
 +
Související pojmy: [[architektura]], [[dekonstrukce]], [[filosofie]], [[myslitel]], [[výstava]], [[architekt]], [[posmoderna]], [[postmodernismus]], [[novoklasicismus]], [[konstruktivismus]], [[geometrie]], [[deformace]], [[stavba]].
  
 +
L:
 +
MRÁZ, Bohumír. ''Dějiny výtvarné kultury. 4.'' Praha : Idea Servis, 2002. 197 s.
 +
KOCH, Wilfried. ''Evropská architektura: encyklopedie evropské architektury od antiky po současnost.'' Praha : Euromedia Group - Knižní klub, 2012. 552 s.
 +
VÁVRA, Jiří. ''Od impresionismu k postmoderně: dějiny vizuálního umění.'' Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2001. 127 s.
  
 +
12.5.2016
  
 
[[Kategorie:Vše]]
 
[[Kategorie:Vše]]
 +
[[Kategorie:Hmotná kultura]]

Verze z 3. 8. 2016, 20:23

Dekonstruktivismus

D. je architektonická tendence či směr, který čerpá z filosofie dekonstrukce, ježu rozvinul v roce 1967 Jacques Derrida, vycházející z myslitelů 19. a 20. století: Adorna, Foucalta, Marxe aj.

D. se začal uplatňovat v architektuře na přelomu 70. a 80. let 20. století v Evropě a v USA. V roce 1988 se konala první výstava „Deconstuctivist Architecture“ v New Yorku, zúčastnili se jí Frank O. Gehry, Daniel Liebeskind, Rem Kolhaas, Petr Eisenman, Zaha Hadid(ová), Coop Himmelb(l)au, Bernard Tschumi.

Architekti d-u vycházejí z postmoderní architektury, ale popírají novoklasicistické formy. Navazují na ruský konstruktivismus a aplikují různé výtvarné konceptuální a technické přístupy, výrazně používají počítačovou techniku. Využívají geometrické deformace (rotace, naklánění, vzájemné posuny vrstev, rozbíhání linií, úhlové natáčení částí atd.).

Mezi nejvýznamnější stavby ve světě lze zařadit: Židovské muzeum v Berlíně, Imperiální válečné muzeum v Manchesteru (Daniel Libeskind), Vitra Design muzeum v Weil am Rhein, Koncertní hala Walt Disney v Los Angles, Guggenheim muzeum v Bilbao (Frank O. Gehry), UFA Kristallpalast v Drážďanech (Coop Himmelb(l)au). V České republice je v dekonstruktivismu postaven v Praze Tančící dům na břehu Vltavy, navržený Frankem O. Gehrym a Vladem Milunićem.

Související pojmy: architektura, dekonstrukce, filosofie, myslitel, výstava, architekt, posmoderna, postmodernismus, novoklasicismus, konstruktivismus, geometrie, deformace, stavba.

L: MRÁZ, Bohumír. Dějiny výtvarné kultury. 4. Praha : Idea Servis, 2002. 197 s. KOCH, Wilfried. Evropská architektura: encyklopedie evropské architektury od antiky po současnost. Praha : Euromedia Group - Knižní klub, 2012. 552 s. VÁVRA, Jiří. Od impresionismu k postmoderně: dějiny vizuálního umění. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2001. 127 s.

12.5.2016

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Hugoline, Zofka777