Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Damašek

(z lat. Damascus = město Damašek)

D. je vzorkovaná tkanina typická velkoplošnými, složitými vzory (květy, osoby, krajiny) vzniklými přetahováním osnov (lesklých) přes několik útkových nití (matných). Vzor je lesklý na matném podkladě, na rubu látky obráceně. Vzory mohou být stejnobarevné nebo jinobarevné. D. se zhotovoval se atlasovou, keprovou nebo plátnovou vazbou takřka ze všech dostupných materiálů (hedvábí, len, bavlna). Nejoblíbenější byl vzor granátového jablka.

Pravý d. je název druhu střídavé atlasové textilní vazby dle syrského města, kde tento typ vazby údajně vznikl. Nejprve byl d. jen z hedvábí. Dnes se vyrábí především bavlněný, ale lze jej utkat z každé česané příze (většinou jsou mercerovány). D. hedvábný je těžká hustě tkaná látka. Patří k nejkvalitnějšímu materiálu na ložní prádlo, ale též jako ubrusovina a k dekoračním účelům.

Nejtěžších druhů se užívalo na kostelní roucha, záclony, potahy nábytku, lehčí s drobnějším vzorkem na oděvy. Levnější mají útek bavlněný a osnovu z hedvábné příze horší kvality. D. vlněný se tká z lesklé česané příze, často vlněné a bavlny, a je levnější; užíval se dříve na záclony, čalounění a potahy nábytku, jako prostěradla, na stoly apod. D. lněný se tká z ruční, lesklé, prostředně silné lněné příze. Lněný d. bývá vždy bílý. D. bavlněný není tak lesklý a trvanlivý jako d. lněný. D-y bývají též bílé jako lněné, jen někdy i dvojbarevné (ubrusy a kávové ubrousky).

Do Evropy se damaškové látky dovážely po celý středověk. Počátek jejich výroby se datuje do 6. století př.n.l. V 15. století se začal d. výrábět v italských městech (Janov, Benátky, Lucca). V 16. století se výroba šířila do Francie, Španělska a dalších západoevropských zemí. Používal se již na potahy raně barokního sedacího nábytku.

Tkaní bylo velmi náročné (osnova byla často navedena složitěji až na šestnácti listech) a vyžadovalo příslušnou kvalifikaci. Na běžných tkalcovských stavech se d. utkat nedal, proto se musely dovážet zahraniční stroje. Např. holandský stav byl v první čtvrtině 19. století dvacetkrát i třicetkrát dražší, než v českých zemích vyrobený dřevěný stav.

Související pojmy: → středověk, → hedvábí, → vzor, → osnova, → útek, → macerace, → roucho liturgické.

L:
BLAŽÍČEK, Oldřich J., KROPÁČEK, jiří. Slovník pojmů z dějin umění: názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění. Praha : Odeon, 1991, s. 46.
LOSOS, Ludvík. Historický nábytek: konstrukce, údržba, restaurování. Praha : Grada, 2013, 36 s.
Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Díl sedmý. Praha : Argo, 2002, 957 s.

Odkazy:
Tkaniny lnářského typu [on-line]. InternetRegion s. r. o.: Brno [cit. 2015-3-12]. Přístup z: [1]

Anna Goldmanová 12.3.2015

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, Echo, Zofka777