Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

DOCOMOMO International

D. I. (psáno též DO-CO-MO-MO, DoCoMoMo nebo Docomomo – International Working Party for Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement, tedy Mezinárodní pracovní skupina pro dokumentaci a konzervaci budov, lokalit a sousedních staveb moderní architektury) je nezisková organizace založená v r. 1988 architektem a profesorem Hubert-Janem Henketem a architektem a výzkumnýkem Wessel de Jonge na Fakultě architektury na Technické univerzitě v Eindhovenu v Nizozemí. Ústava D. I. byla schválena v Eindhovenu v r. 1990. Od svého založení D. I. se zaszuje o ochranu architektury. Organizace spojuje historiky, architekty, urbanisty, krajináře, ochránce přírody, učitele, studenty a státní úředníky. V současnosti zahrnuje 69 kapitol a má více než 3000 členů v Evropě, Americe, Asii, Oceánii a Africe.

Posláním D. I. je:

  • Chránit významné ohrožené moderní budovy,
  • Vyměna informací týkajících se konzervačních technik, historie a vzdělávání,
  • Podpora zájmu o myšlenky a dědictví moderní architektury.

Předsedkyní D. I. je Ana Tostões. Hlavní sídlo je v Instituto Superior Tecnico (Lisabonská univerzita).

Organizace vydává mezinárodní periodikum Docomomo Journal, které vychází jednou za dva roky. Shrnuje nedávný výzkum lokalit a staveb moderní architektury. Zabývá se všemi aspekty architektury – od historie a designových konceptů až po ochranu a technologii. D. I. upozorňuje na svých stránkách na významné stavby, jimž hrozí zbourání. Vydává i knihy a jiné publikace, pořádá konference (15. mezinárodní konference se uskuteční ve slovinské Ljubljani v August srpnu 2018).

Česká republika je do D. I. též zapojena. Seznam ohrožených straveb zveřejňuje na svých stránkách [1]

Související pojmy: → architektura moderní, → péče památková, → konference, → technologie, → design, → historie, → konzervace, → urbanismus, → ústava, → časopis, → kniha.

L: docomomo.com [on-line]. DOCOMOMO International: Lisabon [cit. 2018-4-15]. Dostupné z: <https://www.docomomo.com/mission>;

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Zofka777