Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Crowdfunding)
(Crowdfunding)
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Crowdfunding ==
 
== Crowdfunding ==
  
Pojem '''c.''' značí ''způsob získávání finančních prostředků na určitý neziskový projekt formou sbírky s využitím webu a různých sociálních sítí''. Jde o moderní podobu ''kolektivního financování'', a to zpravidla drobnými částkami od různých lidí, jichž bývá i více než sto. Svojí podstatou jde o → [[fundraising]], jehož výhodou je možnost propagovat veřejnou sbírku hromadně přes internet a „sdílet“ projekt s co největším počtem přátel a známých, s co největším počtem kontaktů na sociálních sítích jako '''facebook''', '''google+''', '''twitter''', '''linked-in''' apod.
+
Pojem '''c.''' značí ''způsob získávání finančních prostředků na určitý neziskový projekt formou sbírky s využitím webu a různých sociálních sítí''. Jde o moderní podobu ''kolektivního financování'', a to zpravidla drobnými částkami od různých lidí, jichž bývá i více než sto. Svojí podstatou jde o → [[fundraising]], jehož výhodou je možnost propagovat veřejnou sbírku hromadně přes internet a „sdílet“ projekt s co největším počtem přátel a známých, s co největším počtem kontaktů na sociálních sítích jako '''facebook''', '''google+''', '''twitter''', '''linked-in''', '''Skype''', '''Diaspora''' apod.
 
   
 
   
 
Pomocí '''c.''' nejsou obvykle financovány charitativní či sociální projekty, ale povětšinou projekty z oblasti vzdělávání, kultury a → [[umění]]; '''c'''. jako zdroj příjmů využívají často začínající firmy, jednotlivci a neziskové organizace.
 
Pomocí '''c.''' nejsou obvykle financovány charitativní či sociální projekty, ale povětšinou projekty z oblasti vzdělávání, kultury a → [[umění]]; '''c'''. jako zdroj příjmů využívají často začínající firmy, jednotlivci a neziskové organizace.

Verze z 19. 7. 2012, 08:50

Crowdfunding

Pojem c. značí způsob získávání finančních prostředků na určitý neziskový projekt formou sbírky s využitím webu a různých sociálních sítí. Jde o moderní podobu kolektivního financování, a to zpravidla drobnými částkami od různých lidí, jichž bývá i více než sto. Svojí podstatou jde o → fundraising, jehož výhodou je možnost propagovat veřejnou sbírku hromadně přes internet a „sdílet“ projekt s co největším počtem přátel a známých, s co největším počtem kontaktů na sociálních sítích jako facebook, google+, twitter, linked-in, Skype, Diaspora apod.

Pomocí c. nejsou obvykle financovány charitativní či sociální projekty, ale povětšinou projekty z oblasti vzdělávání, kultury a → umění; c. jako zdroj příjmů využívají často začínající firmy, jednotlivci a neziskové organizace.

Úspěch c. obecně závisí na několika faktorech: na požadované částce na projekt, na jeho atraktivnosti a tématu, na nabídce bonusů, prémií, poděkování či jiného zviditelnění dárců (např. jejich seznamem), na motivování k zapojení se uživatelů (např. i diskusemi nebo snahou o vytvoření dárcovské komunity), na možných, pokud možno jednoduchých způsobech platby (kartou, PayPal), na vybíraných poplatcích (kdy čistá provize majitelů crowdfundingového webu se pohybuje cca 3–5 % v případě dosažení plánované cílové finanční částky). Platí také, že čím více informací o projektu je poskytnuto, tím větší je šance c. na úspěch. C. funguje velmi dobře u charizmatických osob, které kolem sebe dokáží utvořit určitý → kult. Využití webu umožňuje crowdfundingové sbírky také velmi dobře medializovat, ochránit je před zneužitím a zjednodušit příjemci účetní režii.

C. může existovat ve dvou podobách: jako 1. altruistický model, kdy dárci za své finanční příspěvky nezískávají nic kromě dobrého pocitu; nebo jako výnosnější 2. bonusový model, kdy za dary v různé výši získávají dárci „psychologické“ bonusy (např. uznání, jímž se stávají slavnými či „důležitými“). C. nefunguje jako investice, tj. dárci nemají na výsledcích projektu žádný přímý podíl; c. se proto nevyužívá pro získávání peněz v oblasti podnikání, v níž je očekáván a vytvářen zisk, na němž se investor podílí.

V Česku na principu c. fungují weby Fondomat a Nakopni mě; ve světě je nejznámějším Kickstarter a Fans Next Door zaměřený na umělecké projekty z oblasti literatury, filmu, hudby, výtvarného umění, počítačových her nebo i módy.

Související pojmy → fundraising, → dar, → dárcovství, → donátor.

Eva Heřmanová 30.6.2012

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Quido Meruňka, Zofka777