Z Arts Lexikon
Verze z 13. 12. 2015, 15:10, kterou vytvořila Sharky (diskuse | příspěvky) (Chrám)

Přejít na: navigace, hledání

Chrám

Ch. je obecným označením pro stavbu (svatyni) nebo komplex staveb určenou k bohoslužbám a jiným podobným nebo souvisejícím náboženským účelům. Obvykle je rozdělen na část přístupnou jen kněžím a část přístupnou všemu lidu. Různé náboženské směry mívají i specifická označení pro své chrámy:

Křesťané – kostel; Židé – synagoga; Muslimové – mešita

Chrámové stavby jsou po staletí vnímány jako vrcholy stavební činnosti, jako architektura, které byla věnována maximální pozornost. Vždy se jednalo o svébytnou typologii, která byla spjatá s liturgií a liturgickými potřebami. Objemy staveb převyšovaly pozemské potřeby člověka, materiál byl pečlivě vybírán. Chrám jako stavební počin člověka věnovaný vyšším ideálům vždy naplňoval vnitřní jistotu, stabilitu vlastního postavení a harmonii žití. Byl tou jistotou úniku člověka před ranami pozemského osudu a současně nabízel víru v lepší budoucnost.

Historicky vzato je ch. často chápán jako obydlí boha, jako symbol víry a životních jistot. Téměř v každé kultuře a historické epoše byl spojen s člověkem a jeho tvůrčími snahami, které v chrámové architektuře vrcholily.


Související pojmy: → náboženstvíkostelmešitasynagoga

L: HÁJEK, Václav. Architektura, klíč k architektonickým slohům. Praha: GRADA, 2000, s. 209 VAVERKA, Jiří a kol. Moderní sakrální stavby církví a náboženských společností na území Čech, Moravy a Slezska. Příbram: Jota, 2004, s. 19


--Šárka Hochová 13. 12. 2015, 15:10 (CET)

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Sharky, Zofka777