Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Cestopis

C. je prozaický literární žánr, který můžeme podle jeho funkce zařadit jak do literatury dokumentární (publicistické), tak do literatury umělecké (zábavné).

Obsahem c-u je popis autorovy cesty do cizích zemí a krajin se záznamem jejich geografických, národopisných, kulturních, sociálních, přírodních a jiných zvláštností. Dokumentárně hodnotné cestopisy vznikaly již ve starověku (Pausaniás, Strabón) a středověku (Marco Polo, Ibn Battúta). V české literatuře byla nejslavnější díla vytvořena v době humanismu a renesance (Jan Hasištejnský z Lobkovic, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Václav Vratislav z Mitrovic), v 19. století (Emil Holub) a ve 20. století (Alois Musil, Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund).

V období preromantismu vznikl intelektuální c. (Laurence Sterne), který v Československu později rozvíjel například Karel Čapek.

Související pojmy: → literatura, → žánr, → publicistika, → starověk, → středověk, → humanismus, → renesance, → romantismus, → preromantismus, → unikát, → dokument, → geografie regionální.

L:
POLÁŠKOVÁ, Taťána, MILOTOVÁ, Dagmar, DVOŘÁKOVÁ, Zuzana. Literatura: přehled středoškolského učiva. Třebíč : Velanová, 2006, 207 s.

Štěpánka Borisovová 29.4.2016

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Stepanka, Zofka777