Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Centrum romské hudby v Praze, Evropské

C.r.h.E. je občanské sdružení, jehož cílem je šíření romské kultury, a to zejména hudební složky, v evropské společnosti.

C.r.h.E. založil v roce 2011 romský muzikant, skladatel a pedagog Jiří Korman, který vyrůstal v hudební rodině a již od dětství hrál na piáno, kytaru i housle. Hudbě se začal věnovat i profesionálně a spolupracoval s hudebníky, jako jsou Vlasta Třešňák, Marta Kubišová, Machael Kocáb, David Koller a další. Jako skladatel také působí v oblasti scénické a filmové hudby.

Hlavní oblastí činnosti občanského sdružení je pořádání koncertů, divadelních či hudebně – divadelních inscenací, výstav či podpora literární a další publikační činnosti zabývajících se romskou tématikou. V rámci jednotlivých projektů jsou také pořádány různé přednášky či diskuze s romisty a odborníky. Svou činností C.r.h.E. chce připomenout, že romská kultura má v té české své místo nejen proto, že je spojuje život ve stejném prostoru ale i proto, že má svůj podíl na utváření kultury české.

Mezi nejvýznamnější projekty C.r.h.E. patří muzikál Cikánská Rapsodie, jež je autorským dílem Jiřího Kormana. Cikánská Rapsodie vznikla ke stému výročí narození Bohumila Hrabala, který byl jeho dlouholetým přítelem a i z jeho osobních vzpomínek vychází scénář tohoto muzikálu. Dalším významným projektem C.r.h.E. je hudební modlitba Lety – 1942, jež je inspirovaná osudy obětí koncentračního „cikánského“ tábora v Letech u Písku. Tento projekt je doprovázen diskuzemi s historiky či romisty a výstavou Genocida Romů v době 2. světové války.

Související pojmy: hudba, etnikum, hudba etnická, sdružení občanské, kultura, kultura romská, skladatel hudební, hudba scénická, hudba filmová, koncert, inscenace, výstava, projekt, romistika, muzikál, rapsodie, modlitba.

Odkazy:
http://ecrm-prague.eu; http://www.novascena.cz/cs/repertoar/1089.html

Markéta Kocourková 22.5.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Zofka777