Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Celebrita (celeb)

Pojem c. (z angl. celebrate = oslavovat) označuje osobnost nebo člověka, který ve společnosti dosáhl vysokého uznání, ohlasu, popularity nebo povědomí. C. je ten, kdo na sebe strhává pozornost veřejnosti skrze masová média (zejména televize, internetových magazínů, sociálních sítí, internetových serverů typu YouTube apod.).

C. se lze stát vyniknutím ve své profesi či oboru (nejčastěji filmoví a televizní herci, sexuální symboly, pornoherci, konferenciéři televizních a radiových show, moderátoři a komentátoři zpráv, politici, výkonní ředitelé klíčových státních úřadů, orgánů nebo nadnárodních firem, hudebníci, modelky, sportovci a obecně osobnosti showbusnessu), dlouhodobým úsilím, získáním prestižní ceny, sportovním úspěchem, překonáním rekordu, neobvyklým činem, extravagancí, skandálem, korupcí, nevěrou nebo i jen velmi častým výskytem v médiích. C. se mohou stát i lidé zajímaví širokým rozsahem své činnosti, kombinující více profesí. Zájem o c. může přerůstat až v posedlost, jejich sláva může přerůstat až v pronásledování (paparazzi, stalking, kult osobnosti).

Dle Wikipedie ([1]) lze vedle globálních c. rozlišovat dále i místní (lokální) celebrity (tj. c. s lokální působností a povědomím); instantní celebrity (lidé, kteří svou slávu získali velmi rychle, většinou na základě jedné události, tj. instantní „hvězdičky“ zažívající svých „15 minut slávy“, když posléze zhasnou stejně rychle, jako zazářily; celebrity II. řádu, béčkové celebrity (lidé, u nichž je ochota médií o nich informovat marginální, kdy média o nich informují jen ve spojení s jinou, „prvořadou“ c., k níž mají často nějaký osobní vztah (choť, příbuzný, partner), proto zpravidla bývá část slávy přenesena i na něj. Někdy se pro tyto lidi používá i částečně hanlivý výraz polobrita.

Související pojmy: → showbusiness, → média masová, → komercionalizace kultury, → průmysl kulturní, → průmysl kreativní, → arts marketing.

Eva Heřmanová 4.11.2012

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Zofka777