Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Catering

Pojem c. (z angl. cater = stravovat (se), obstarávat, zásobovat potravinami, hostit) označuje 1. zajišťování stravování a občerstvení při společenských, firemních a vybraných kulturních a společenských akcích (oslavách, garden party, svatbách, rautech, vernisážích, kongresech, gastronomických akcích) nebo i 2. hromadné dodávání hotových jídel a nápojů do restaurací a závodních jídelen.

Podle Wikipedie je c. "specifická služba zákazníkům,většinou se jedná o služby gastronomického charakteru, které je možno realizovat na libovolném místě v libovolném čase. Cateringová firma zajišťuje vše od inventáře, přes personál, až po závěrečný úklid." Některé cateringové firmy se věnují i zajišťování zábavy a doprovodných programů, pro něž se užívá pojmu event (událost, zážitek, souběh gastronomie a zábavy), jiné se specializují na vybranou část gastronomických služeb, např. bar catering nebo grill catering.

Dělí se dále na special event c. (při významných událostech - svatby, výroční oslavy apod., často zahrnuje i prezentaci vybraných pokrmů), business c. (pro obchodní jednání, konference, rauty, firemní večírky apod., často smluvně na delší období), mobile c. (jako drobná živnost schopná rychlého přemístění - stánkoví prodavači, dovozci pizzy apod., většinou bez smlouvy, jednorázově), industrial c. (poskytuje stravování do škol, nemocnic, vězení, továren apod., smluvně na dlouhá období, často je vyžadováno dodržování nejobecnějších stravovacích norem), inside c. (stravování uvnitř prostor poskytnutých c. firmou), outside c. (distribuce stravy do cizích prostor). Ke c. službám se zpravidla váže i prvopočáteční zařízení prostorů a konečný úklid po realizování pořádané akce.

Související pojmy: → event, → event management, → gastroturistika, → vernisáž, → public relations, → outsourcing, → raut, → banket.

L: Encyklopedie Wikipedie.cz Heslo Catering. Přístup z: [1]; Velký slovník naučný. A-L. Praha: Diderot, 1999. 842 s.; DAKOL, s.r.o. Přístup z: [2]; Catering a svatební agentura 3-ER. Přístup z: [3]; Slovník.cz: vícejazyčný slovník. Přístup z: [4]; Motorest Pegast. Přístup z: [5]; Education: Types of Catering Operations: The Pros and Cons. Food Service Warehouse. Přístup z: [6].

Eva Heřmanová 21.9.2012; David Nosák 20.12.2012

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Quido Meruňka