Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Brokát

(z lat. broccus = prošívaný)

B. je drahá těžká látka tkaná z hedvábí, jedno- či vícebarevná. Podle vazby atlasový, damaškový, ripsový. B. mívá bohatý květinový vzor a je protkávaný zlatými či stříbrnými nitěmi, který vystupuje pouze na líci tkaniny. B. protkaný kovovými nitěmi se nazýval zlatohlav či stříbrohlav, obecně pak bohatá tkanina (čepec z takové látky byl bohatý čepec). Vzorky, ornamenty a arabesky byly nejčastěji figurálního charakteru. V gotice byl oblíben motiv granátového jablka, ratolestí, růží. Od konce 15. století přišly do módy antické motivy, listy akantového bodláku.

Zlaté nitě Řekové a Římané až do pol. 11. století vyráběli ovinováním lněných nebo hedvábných nití pravým zlatem. Později se ovinovala jen pozlaceným stříbrným drátkem. Zlatohlav se u nás nevyráběl, dovážel se z Itálie a Nizozemí.

B. se jako luxusní zboží dovážel z Orientu již ve 12. století. Již v té době se z něj šily tuniky bohatých mužů i žen a zdobily se výšivkou (např. i Přemyslovci takové šaty nosili). Výšivky se na konci 15. století začaly vycpávat, aby byly plastické.

Látka se používala na církevní ornáty a oděvy urozené vrstvy (např. korunovační roucha), dále na honosné závěsy v interiérech, na potahy nábytku, přehozy, ubrusy apod. V renesančních palácích byly b-em potahovány i celé stěny přepychových pokojů. V dalších stoletích se b. používal na reprezentační oděvy. Poddaní nemohli tak honosné oděvy nosit, protože jim to zakazovaly šatní řády (řády se vztahovaly i na šperky). Hedvábí se proto na venkově začalo šířit až v 19. století, kdy šatní řády přestaly platit.

V současnosti se b. tká z umělých vláken, takže je lehčí, pevnější, ale ne tak kvalitní, jako b. z hedvábí. Používá se zejména na dobové oděvy a společenské šaty.

Související pojmy: → hedvábí, → šperk, → korunovace, → roucho liturgické, → interiér, → palác, → arabeska, → výšivka, → vzor, → ornament, → motiv, → akant, → damašek, → rips, → atlas, → móda.

L:
VONDRUŠKOVÁ, Alena. Jařmo, parkán, trdlice, aneb, Výkladový slovník historických pojmů, které upadají v zapomnění. Praha : Grada, 2011, s. 20.
STŘALKOVÁ, Simona. Staročeské reálie – názvy textilních materiálů: Bakalářská diplomová práce [on-line]. [cit. 2015-3-17]. Brno, 2010, s. 22. Přístup z: [1].
HEROUT, Jaroslav. Slabikář návštěvníků památek. V Praze : Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště středních Čech, 2011, s. 119.

Anna Goldmanová 17.3.2015

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Arnost Jablkon, Echo, Zofka777