Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Breakdance

B. (psáno též Break Dance, synonymicky i breaking nebo b-boying) je akrobatický hip hopový tanec.

Brewster a Broughton ve své knize Last Night a DJ Saved My Life uvádějí, že ještě před tím, než se vůbec hip hop objevil, byl jeho předchůdcem b.. Hip hopová kultura vůbec je vysvětlována jako výslednice mnoha kulturních podnětů, jako míšení tradic afroamerických otroků s evropskými kulturními tradicemi.

„Jako většina amerických tanců, breakdance vděčí za mnohé americkému otroctví v 18. století, kdy se začaly mísit africké a evropské taneční styly. Do tehdejší Ameriky dostali evropští a britští Američané menuet, waltz a quadrillu. Afroameričtí otroci zase přinesli joba, tanec, který vypadal jako prehistorický step.“ Již v této době můžeme najít rysy, které spojují tehdejší tance s dnešním breakdancem:

1. tanečníci stáli v kruhu, zatímco jeden z nich předváděl své umění uprostřed,

2. již tehdy připomínal tanec svým výrazem dnešní boogie,

3. v této době vidíme začátky soutěžení v americkém subkulturním tanci.

První tanečníci breakdance byli na konci 60. let a začátku 70. let členové černých gangů v Bronxu. Svému tanci říkali Good Foot podle nahrávky Jamese Browna. Good Foot byl první freestyleový tanec, který zahrnoval různé pády a otočky, díky čemuž ho můžeme pokládat za první breakový tanec. Pády na zem a náhlé vyskočení za doprovodu beatu se stalo běžné a také dalo jméno prvním tanečníkům – říkali jim „boie-oie-oings“. Posléze začali tanečníci používat ruce k podpoře těla tak, aby osvobodili nohy a chodidla. Prováděli tak různé gymnastické sestavy.

Dnes existuje mnoho druhů tohoto tance – toprock (tanečník je na všech čtyřech a předvádí různé tanční prvky na zemi), power moves (veškeré točivé pohyby, část přejatá z gymnastiky – například točení na hlavě, vrtulník, želva, vzdušná kola, air tracky atd.), freezes (různá zastavení v krkolomných pozicích, většinou se dotýkají země pouze ruce) apod.

Související pojmy: → hudba, → hip hop, → tanec, → tradice, → akulturace.

L:
BREWSTER, Bill, BROUGHTON, Frank. Last Night a DJ Saved My Life : The History of the Disc Jockey, London : Headline Book Publishing, 2006. Hip Hop, s. 229.
HOLMAN, Michael. Breaking: The History. In: FORMAN, Murray, NEAL, Marc Anthony. That´s the Joint! : Hip Hop Studies Reader. New York : Taylor & Francis Books, 2004. s. 32.

Odkazy:
Tance.cz. Break - Dance. Přístup z: [1]
Wikipedie. Heslo Breakdance. Přístup z: [2]

Robinson 14.6.2015

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, Zofka777