Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Box-office

B.-o. je označení pro žebříček udávající pořadí návštěvnosti a výdělečnosti aktuálně uváděných filmových titulů, který je zhruba v týdenních intervalech aktualizován. Pro sestavení žebříčků jsou zpravidla používány dva základní údaje, a to počet prodaných lístků a průměrná cena vstupenky. U nově uváděných titulů (a zejména u očekávaných hitů) se tyto údaje sledují zejména vždy první týden, resp. tzv. premiérový víkend (pátek, sobota a neděle po preméře). V rámci b.-o. se taktéž sleduje časový úsek, během něhož je daný titul schopen udržet se v první desítce nejúspěšnějších filmů.

V USA je b.-o. sestavován v časopise Variety již od roku 1905 (dnes viz stejnojmenné webové stránky [1] s několika různými žebříčky nejúspěšnějších filmů, promítaných nejen v USA, ale i v několika vybraných zemích světa) nebo viz Box Office Mojo ([2]) v Česku lze analogický b.-o. nalézt na stránkách Unie filmových distributorů (viz [3]). Zatímco v USA jsou žebříčky zpravidla sestavovány jen na základě celkové finanční výdělečnosti (celková vydělaná suma peněž), v Evropě je vedle výdělečnosti uváděn i údaj o počtu diváků.

Vedle těchto žebříčků ale existují i další sestavované na základě prodávanosti jednotlivých druhů nosičů (viz [4]).

Související pojmy: → film, → kinematografie, → vstupné, → blockbuster, → předpremiéra, → premiéra, → multiplex, → multikino, → hitparáda.

Eva Heřmanová 30.1.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Quido Meruňka, Zofka777