Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Bludiště

Pojem b. označuje přírodní útvar nebo uměle vytvořený objekt obsahující důmyslný systém cest, rozcestí a zpravidla i několik vchodů a východů. B. slouží především k zábavě, za jeho historického předchůdce lze považovat labyrint (odlišující se ale existencí jediné cesty, jediného vchodu, resp. východu a mírou magičnosti).

B. jako atrakce bývá zhotoveno z nejrůznějších materiálů (b. zrcadlové, palisádové, buxusové, tisové, habrové, lesní, dlážděné, kamenné, provazové, křišťálové, nafukovací, přírodní kukuřičné), nadzemní nebo i podzemní b. imitující např. důlní chodby. Kreslené b. mívá funkci hlavolamu.

V Česku nejznámějšími b-i jsou: zrcadlové bludiště na Petříně a na Můstku v Praze ([1] a [2]), přírodní bludiště v Milovicích-Mladé ([3]) v Roseči na Jindřichohradecku ([4]), v Kovářově na Písecku ([5]) nebo v Labyrintáriu v Loučni na Nymbursku ([6]), podzemní bludiště v Oslavanech ([7]).

Související pojmy: → zábava, → atrakce, → turismus, → turismus kulturní, → labyrint, → labyrintárium, → databáze labyrintů.

Eva Heřmanová 22.8.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Quido Meruňka