Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Benefice

Pojem b. pochází z latinského slova "beneficium", které znamená dobrodiní, přízeň, přátelská služba či výsluha nebo i udělení vyznamenání. V oblasti kultury a umění má obvykle pojem b. - benefiční koncert, benefiční představení, benefiční vystoupení - význam mimořádné akce 1. na počest někoho, 2. finančně ve prospěch někoho (určité osobnosti či skupiny lidí), a to při příležitosti jeho/jejich významných výročí, při neočekávaných (nepříznivých, tragických) událostech), při ukončení angažmá, pracovní kariéry apod.

Velký počet benefičních akcí má dnes charitativní ráz a pořádá se po mimořádných událostech charakteru přírodní pohromy (zemětřesení, povodně požárů) nebo na zmírnění následků válečných konfliktů, hladomoru apod., a to ve prospěch postižených osob. B. může mít nejen charakter mimořádného představení v oblasti kultury a umění, ale i např. i charakter dražby věcí ve prospěch potřebných osob nebo sportovního klání amatérů nebo i profesionálů (např. tradice Slovácké benefice na počest tragicky zemřelého hokejisty Karla Rachůnka) apod., jehož výtěžek je určen konkrétním osobám, nadacím či obcím.

Do současného povědomí navrátil pojem b. Jiří Suchý stejnojmenným pojmenováním své divadelní hry v Semaforu v roce 1966 (Dvořák nebo Wikipedie viz Benefice).

Související pojmy → charita, → dobrovolnictví, → dárcovství.

L: DVOŘÁK, Jan. Malý slovník managementu divadla. Praha : Pražská scéna, 2005, s. 23-24, 311 s.

Eva Heřmanová 30.6.2012

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Quido Meruňka