Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „== Bazar == Kategorie:Vše“)
 
(Bazar)
 
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Bazar ==
 
== Bazar ==
 +
 +
(z per. ''Pahlavi vacar'' – trh, ze staroírán. ''vaha-carana'' – prodej, provoz)
 +
 +
Původně ''veřejná tržní čtvrť perského města''. Z Persie se pojem rozšířil do Arábie, Turecka a severní Afriky. V Indii se pojem začal vztahovat na jediný obchod a v současném anglickém použití se používá jak na jeden obchod nebo koncesi prodávající různé předměty, tak i na veletrh, na kterém se takový sortiment prodává, někdy pro charitu.
 +
 +
''Obchodní čtvrt v islámských zemích''. Tvoří ji pravoúhlá síť ulic otevřených nebo krytých (''bezzistán'') s lehkými sedlovými střechami, mnohdy i kupole s osvětovacími otvory v závěrech. Po obou stranách ulic jsou krámky, za nimi skladiště, dílny ap.
 +
V '''b-ech''' se čile obchoduje, uzavírají se obchodní smlouvy; '''b-y''' jsou i oblíbenými místy procházek.
 +
Přístup byl po západu slunce byl ve starověku zakázán. Některé '''b-y''' byly rozděleny na okrsky, kde se soustředily dodavatelé jednoho druhu zboží. V menších městech byl '''b.''' tvořen jedinou úzkou uličkou stánků.
 +
 +
V '''b-u''' se mohou nacházet menší mešity, lázně, noclehárny atd.
 +
 +
Přeneseně tržiště vůbec i den trhu.
 +
Trhy se konají obvykle v neděli, odtud den trhů (např. tur. ''bázár günü'') znamená neděle.
 +
 +
'''B.''' je taktéž ''obchod s opotřebovaným zbožím'', i elektronický. Internetové '''b-y''' jsou obvykle organizovány podle témat, typů prodaného zboží nebo zájmů účastníků.
 +
Dobročinné '''b-y''' anglického původu prodávají darované předměty a výtěžek z prodeje jde na dobročinné účely.
 +
 +
Související pojmy: → obchod, → trh, → internet, → mešita, → lázně, → střecha, → starověk, → ulice, → kupole, → charita, → veletrh.
 +
 +
L:
 +
DUDÁK, Vladislav, Rudolf POŠVA a Bořek NEŠKUDLA. ''Encyklopedie světové architektury: od menhiru k dekonstruktivismu.'' Vyd. 2., rev. a dopl. Praha: Baset, 2002, s. 112. ISBN 8086223906;
 +
''Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí.'' Díl třetí. Praha : Argo, 2002, s. 970;
 +
Bazaar. ''Encyclopædia Britannica'' [on-line databáze]. Encyclopædia Britannica (UK): London [cit. 2019-11-8]. Dostupné z: <https://www.britannica.com/topic/bazaar>.
  
  
Řádka 23: Řádka 46:
  
 
[[Kategorie:Vše]]
 
[[Kategorie:Vše]]
 +
[[Kategorie:Hmotná kultura‏‎]]

Aktuální verze z 8. 11. 2019, 22:58

Bazar

(z per. Pahlavi vacar – trh, ze staroírán. vaha-carana – prodej, provoz)

Původně veřejná tržní čtvrť perského města. Z Persie se pojem rozšířil do Arábie, Turecka a severní Afriky. V Indii se pojem začal vztahovat na jediný obchod a v současném anglickém použití se používá jak na jeden obchod nebo koncesi prodávající různé předměty, tak i na veletrh, na kterém se takový sortiment prodává, někdy pro charitu.

Obchodní čtvrt v islámských zemích. Tvoří ji pravoúhlá síť ulic otevřených nebo krytých (bezzistán) s lehkými sedlovými střechami, mnohdy i kupole s osvětovacími otvory v závěrech. Po obou stranách ulic jsou krámky, za nimi skladiště, dílny ap. V b-ech se čile obchoduje, uzavírají se obchodní smlouvy; b-y jsou i oblíbenými místy procházek. Přístup byl po západu slunce byl ve starověku zakázán. Některé b-y byly rozděleny na okrsky, kde se soustředily dodavatelé jednoho druhu zboží. V menších městech byl b. tvořen jedinou úzkou uličkou stánků.

V b-u se mohou nacházet menší mešity, lázně, noclehárny atd.

Přeneseně tržiště vůbec i den trhu. Trhy se konají obvykle v neděli, odtud den trhů (např. tur. bázár günü) znamená neděle.

B. je taktéž obchod s opotřebovaným zbožím, i elektronický. Internetové b-y jsou obvykle organizovány podle témat, typů prodaného zboží nebo zájmů účastníků. Dobročinné b-y anglického původu prodávají darované předměty a výtěžek z prodeje jde na dobročinné účely.

Související pojmy: → obchod, → trh, → internet, → mešita, → lázně, → střecha, → starověk, → ulice, → kupole, → charita, → veletrh.

L: DUDÁK, Vladislav, Rudolf POŠVA a Bořek NEŠKUDLA. Encyklopedie světové architektury: od menhiru k dekonstruktivismu. Vyd. 2., rev. a dopl. Praha: Baset, 2002, s. 112. ISBN 8086223906; Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Díl třetí. Praha : Argo, 2002, s. 970; Bazaar. Encyclopædia Britannica [on-line databáze]. Encyclopædia Britannica (UK): London [cit. 2019-11-8]. Dostupné z: <https://www.britannica.com/topic/bazaar>.

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Zofka777