Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Batika

(z jáv. ambatik = kreslit, malovat, psát nebo dle malajského kmena Bataků, kteří si tímto způsobem zdobili textil)

B. je technika barvení založená na vykrývání některých ploch barvené látky, tak aby se nabarvilo okolí. Nejčastěji se používá k barvení textilu. Vytváří se ručně, takže vznikají vždy originály. V dávných dobách se používala barviva přírodní (např. indigo, purpur; na Jávě bylo oblíbené žlutohnědé barvivo z kůry stromu soga).

Nejstarší nálezy batikovaných tkanin se dochovaly v egyptských hrobkách – byly lněné a pocházely z 5. století n.l. V Číně existují archeologické doklady, že b.'-u' zde znali v 7. století, ale dle některých pramenů zde již v 1. století př.n.l. vznikla technika batikování voskem a odtud se pak se odtud rozšířila obchodními cestami (např. známou hedvábnou stezkou). Doklady batikovaných tkanin máme i ze staré Indie a Japonska. V Japonsku se praktikovala technika barvení zvaná shiboru (šibori – v překladu muchlání, mačkání) praktikovaná údajně od 8. století. Později se dostala do Číny, Malajsie, Indonésie.

Ve 12. a 13. století zdomácněla b. v Indonésii, kde se stala uměleckou technikou a též hlavní pracovní činností. Obyvatelé Jávy přispěli vynálezem tjan-ting – pera se zásobníkem na horký vosk, které umožňovalo tvořit malby voskem. V 17. století se na Jávě usadili holandští kolonisté a přenesli b-u do Evropy. Počátkem 18. století se v Evropě batikované látky vyráběly ve velkém a v téže době se postupně začalo barvit průmyslově vyráběnými barvivy, protože poptávka značně převyšovala nabídku.

Na Jávě se batikoval voskovou rezervou nejprve netkaný materiál z lýka, později se postup přenesl na barvení oděvních textilií. Práci brzy usnadnily tiskací matrice ze dřeva či kovu (mědi). Měděné tiskátko tjap umožnilo tisknout složité vzory na látku namísto zdlouhavé malby voskovým perem. Tím Jáva opět nabyla prvenství v produkci batikovaných textilií nad Evropou.

Možnost b-y se neomezuje jen na zhotovenou látku, je možné barvit i samotné nitě. V Indonésii se technika b-y osnovní nitě nazývá ikat. V Indii se používala především vyvazovaná b. Malá kolečka se skládala do složitých vzorů; zdobila se jimi „sárí“. Dále se užívala technika zvaná bándhí, založená na zmačkání jemné látky.

V Africe existovaly vedle běžných typů b-y i zvláštní druhy rezerváže: rýžová pasta, pasta z kořenů maioky, bláto. Po zaschnutí těchto materiálů se do nich mohou ještě vyškrábat ornamenty. Pak se látka barví. Pro blátěnou b-u jsou typické geometrické obrazce opakující se ve čtvercích.

V b-e má původ i modrotisk; při jeho výrobě se také používá rezervy. Koncem 17. století se dostal do Evropy z Orientu. Oblíben byl na francouzském královském dvoře. První dílny vznikaly hlavně v Holandsku. Brzy se modrotisk rozšířil i do lidových vrstev a stal se součástí denního oblečení. Evropská lidová tvorba užila b-u (rezervování pomocí vosku) na zdobení velikonočních vajíček.

Druhy b-y:

  • vosková neboli jávanská – pochází z Indonésie. Je typická jemnými žilkami vzniklými zlámáním vrstvy vosku. Ten se na textil nanáší štětcem, tiskátky nebo tjan-tingem – speciální jehlou vyrobenou z mědi a bambusu. Vosk se míchá s parafínem, proto nanášená barva nesmí být horká, aby se vosk nerozpustil. Po barvení se vosk odstraní žehlením, máčením v benzínu nebo vyvařením. Dříve se k batikování voskem používal včelí vosk.
  • vyvazovaná, zvaná plangi – patří k nejstarším způsobům batikování. Vzniká utažením části látky provázkem či nití a zavázáním malých předmětů (kamínků, knoflíků) do látky. Technika vytváří barevně ne přesně ohraničené obrazce, vznikají polotóny.
  • šitá (malajsko–indonésky tritik, japonsky shiboru) se velmi podobá b-ce vyvazované. Lze takto vyrobit barevná kolečka, proužky, vlnovky, čtverce, spirály atd. Vzory vznikají skládáním, vrásněním, šitím, stáčením a pokračuje se překládáním, uzlováním, svazováním.
  • sypaná – poměrně nová technika založená na chemických práškových barvách, kterými se látka posype, zamotá a zavázaná v igelitovém sáčku se vaří ve vodě. Sypaná b. je nejjednodušší a nejrychlejší.
  • skládaná – obdoba vyvazované b-y. Látka se před zavázáním poskládá. Lze použít kolíčky na prádlo nebo dřevěné destičky, které se přiváží provázkem.

Každý druh má charakteristický vzhled a jednotlivé techniky lze mezi sebou kombinovat.

Související pojmy: → indigo, → purpur, → barvířství, → hrobka, → archeologie, → vosk, → tisk, → matrice, → produkce, → barva, → tón, → malba, → modrotisk, → umění lidové, → ornament, → vzor, → dvůr.

L:
PÁNKOVÁ, Jarmila. Batika tie-dye. Praha : Grada, 2009, s. 8-9.
HAMPLOVÁ, Veronika. Netradiční batika. Brno : Computer Press, 2006, s. 7-9.
ŠILEROVÁ, Jana. Batika - oděvní doplněk: Bakalářská diplomová práce [on-line]. [cit. 2015-10-24]. Brno, 2009, s. 9–15. Přístup z: [1].

Anna Goldmanová 24.10.2015

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Zofka777