Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Baroko podnikatelské

Objekt podnikatelského baroka. Česko. Zdroj: [1]
Podnikatelské baroko. Česko. Zdroj: [2]
"Šmoulí" podnikatelské baroko. Česko. Zdroj: [3]
Podnikatelské baroko. Vilka starosty v nejmenované obci v Černé Hoře, hybrid mezi hradem, zámkem a prodejnou čehokoli. Foto Martin Úbl. Zdroj: [4]

B.p. je pejorativní označení stavebního stylu, který je charakteristický svým nevkusem, okázalostí, přezdobeností, nabubřelostí a stylovou nejednostností.

Tento styl se v Česku objevil v 90. letech 20. století v souvislosti s výstavbou rodinných domů v suburbánních zónách měst. Typickými znaky b.p. jsou takové stavební (rádoby historické) prvky jako komplikované tvary střech s vikýři, věžičkami, arkýřky, oblouky a obloučky, kopulemi, dále např. sloupy, honosná zábradlí, balustrády, kuželky, barevné kýčovité fasády, lucerny apod. U ozdobných stavebních prvků jde navíc velmi často o pouhé napodobeniny zhotovené z plastů. Ze sociologického hlediska je cílem majitelů takovýchto objektů dát na odiv svoje bohatství, odlišit se od běžné populace žijící v panelové, činžovní nebo i modernější blokové zástavbě rodinných domků, popř. též vyvolat závist, tj. zejména potvrdit svůj vyšší sociální status.

B.p. se vyskytuje nejen u nás, ale i v řadě dalších zemí, v nichž probíhá nebo probíhal stavební boom (např. v Černé Hoře).

Související pojmy: → styl stavební, → nevkus, → kýč, → suburbanizace rezidenční, → urbanismus, → architektura, → baroko, → suburbium, → vikýř, → arkýř, → balustráda, → fasáda, → sloup, → dekorativita, → kultura bydlení.

L: KONEČNÁ, Věra. Vývoj a regrese kultury bydlení. Bydlení IQ, 2012. Přístup z: [5]

Eva Heřmanová 12.12.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Zofka777