Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Asociace, Americká filmová (Motion Picture Association of America)

A. A. f. sdružuje americké filmové společnosti. Jejím cílem je prosazovat zájmy lidí zapojených do filmové a televizní tvorby a chránit tvůrčí a umělecké svobody filmových tvůrců. Mezi členy patří společnosti Walt Disney Studios Motion Pictures, Paramount Pictures, Sony Pictures Entertainment, Twentieth Century Fox Film, Universal City Studios LLC a Warner Bros Entertainment. Předsedou asociace je Christopher J. Dodd, výkonným ředitelem Charles H. Rivkin.

Organizaci založil William Hays v r. 1922 na ochranu a podporu filmového průmyslu. Jejím smyslem bylo chránit filmový a televizní průmysl i v jiných zemích světa. Hays zavedl autocenzorský systém (zv. Hays Code), který měl zajistit nepřítomnost útočného či kompromitujícícho materiálu a zabránit tak střetům s vládou při tvorbě filmů. Mezi lety 1945–1963 pro úspěšnost a. A. f. si může tato dovolit filmování za mořem. V 60. letech byl kvůli sílící potřebě po svobodném uměleckém vyjádření odstraněn cenzorský Haysův kodex. R. 1968 nahradil tehdejší president Jack Valenti Haysův kodex filmovým ratingovým systémem, který se užívá dodnes. Tento systém platí za výraz americké svobody vyjádření.

Asociace vydává hodnocení k filmům komerčně distribuovaným veřejnosti v USA zvané klasifikační a ratingová zpráva. Smyslem je poskytnout rodičům informace o obsahu filmů, aby jim pomohla při určování jejich vhodnosti pro děti.

A. A. f. usiluje o posílení ochrany autorských práv a s tími bezpečnostní postupy v celosvětovém dodavatelském řetězci.

Asociace také mj. provádí a zveřeňuje tržní analýzy a statistiky zaměřené na filmovou tvorbu.

V současnosti existuje pro sledování filmového a televizního obsahu on-line v USA více než 130 legálních platforem a více než 460 po celém světě. Jejich podrobný seznam je [1].

Související pojmy: → asociace, → nadace, → konsensus, → komunita, → zákon, → norma, → daně, → benchmarking, → analýza, → dárcovství, → legislativa, → řetězec dodavatelský, → film, → televize, → distribuce, → rating, → statistika, → analýza, → cenzura.

L: mpaa.org [on-line]. Motion Picture Association of America, © 2017 [cit. 2017-11-18]. Dostupné z: <https://www.mpaa.org/our-story/>.

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Zofka777