Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: == Archivolta == Kategorie:Vše)
 
(Archivolta)
Řádka 1: Řádka 1:
== Archivolta ==
 
 
 
 
  
 +
== == Archivolta == ==
  
 +
A. (z řec. archi = přední a it. volta = oblouk)je plasticky zdůrazněné čelo oblouku; členění je odvozeno z architrávu. Ojediněle se vyskytuje již v helénismu.
 +
Jedná se o typ klenby. V románské a gotické architektuře se používala k zaklenutí ústupovitých portálů. Stupňovité zalamování mělo jak konstrukční, tak estetický význam. Umožnilo výrazné rozšíření a optické zdůraznění i malého vstupního otvoru. Bývá zdobena ornamentálními reliéfy nebo malbou.
 +
U staveb ve venkovském prostředí a. rozumíme plastické zdůraznění tvaru oblouku profilací apod. Můžeme se s ní setkat především u profilovaných záklenků oken a dvěří, arkádových oblouků a klenutých bran.
  
  
 +
L: ''Archivolta''.Hrady [online]. Přístup z:[http://www.hrady.cz/index.php?p=main_slovnicek&sub=41&start=30]; Frolec, V., Čerňanský, M., ''Archivolta''. Encyklopedie architektury a stavitelství. Lidová architektura [online]. Přístup z: [http://www.lidova-architektura.cz/prehled-seznam/encyklopedie/tvaroslovi-archivolta.htm]
  
  
 +
[[Uživatel:Archer|Jana Vikukelov8]] 22. 5. 2014, 18:29 (CEST)
  
  

Verze z 22. 5. 2014, 16:29

== Archivolta ==

A. (z řec. archi = přední a it. volta = oblouk)je plasticky zdůrazněné čelo oblouku; členění je odvozeno z architrávu. Ojediněle se vyskytuje již v helénismu. Jedná se o typ klenby. V románské a gotické architektuře se používala k zaklenutí ústupovitých portálů. Stupňovité zalamování mělo jak konstrukční, tak estetický význam. Umožnilo výrazné rozšíření a optické zdůraznění i malého vstupního otvoru. Bývá zdobena ornamentálními reliéfy nebo malbou. U staveb ve venkovském prostředí a. rozumíme plastické zdůraznění tvaru oblouku profilací apod. Můžeme se s ní setkat především u profilovaných záklenků oken a dvěří, arkádových oblouků a klenutých bran.


L: Archivolta.Hrady [online]. Přístup z:[1]; Frolec, V., Čerňanský, M., Archivolta. Encyklopedie architektury a stavitelství. Lidová architektura [online]. Přístup z: [2]


Jana Vikukelov8 22. 5. 2014, 18:29 (CEST)

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Archer, Arnost Jablkon, Joe Angrešt