Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Architektura high tech

A.h.t. je architektura využívající pokročilé technologie. Jedná se o architekturu, která se zrodila koncem 60. let 20. století a vychází z předválečného funkcionalismu a konstruktivismu. Klade důraz na technickou a technologickou složku stavby. Neskrývá, ba naopak přiznává veškerou infrastrukturu i konstrukční řešení, které je zahrnuto již v architektonickém výkresu. Technickému provedení se tak přisuzuje stejná hodnota jako výtvarnému zpracování návrhu – teprve po výtvarném zvládnutí se totiž stavba stává architekturou. Mimo jiné se experimentuje s využíváním materiálů běžných například pro kosmonautiku a letectví, někdy se i vyvíjejí nové materiály pro potřeby konkrétní stavby. Od svého zrodu prošla a.h.t. určitým vývojem a v současné době pod sebe zahrnuje například otázky ekologie, úspor energie atd.

Nejvýznamnějšími představiteli a.h.t. u nás jsou architekti z ateliéru SIAL vedeného Karlem Hubáčkem. Ten je i autorem vysílače a hotelu na Ještědu, jež dokonale reprezentuje všechny aspekty a-y.h.t. Dalšími českými architekty, ovlivněnými tímto stylem, jsou Jan Kaplický, Martin Rajniš, Jiří Suchomel a dokonce žena, architektka Eva Jiřičná.

Pokud bychom hledali příklady staveb a-y.h.t. ve světě, museli bychom zmínit Centre Georges Pompidou, Paříž (Renzo Piano a Richard Rogers, 1977), HSBC Main Building, Hong Kong (Norman Foster, 1985), John Hancock Center, Chicago (Fazlur Khan, 1969), Bank of China Tower, Hong Kong (I. M. Pei, 1989), 30 St Mary Axe, Londýn (Norman Foster, 2003), Budova Lloyd’s, Londýn (Richard Rogers, 1986) aj.

Související pojmy: → architektura, → architekt, → stavba, → technologie, → technika, → SIAL, → funkcionalismus, → konstruktivismus, → experiment, → ekologie

L:
KOHOUT, Michal, ŠVÁCHA, Rostislav. Česká republika - moderní architektura. Praha : Zlatý řez, 2014, 522 s.
KOLEKTIV AUTORŮ. Česká a slovenská architektura 1971-2011: texty, rozhovory, dokumenty. V Praze : Akademie výtvarných umění, Vědecko-výzkumné pracoviště ve spolupráci se Slovenskou národnou galériou v Bratislavě, Úsekom výskumu a rozvoja a Vysokou školou výtvarných umení v Bratislavě, Centrom výskumu, 2013, 954 s.
FRAMPTON, Kenneth. Moderní architektura: kritické dějiny. Praha : Academia, 2004, 457 s.

Petra 14.12.2015

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Arnost Jablkon, Petra, Zofka777