Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Architektura gotická (gothic architecture)

Gotický chrám sv. barbory v Kutné Hoře, památka UNESCO, 2004. Zdroj: Foto Eva Heřmanová
Interiér kaple ve Vlašském dvoře v Kutné hoře s barevnými prosklenými okny, 2004. Zdroj: Foto Eva Heřmanová

G., dříve také "ogival" či "galský sloh", je středověký architektonický sloh původem z Francie 12. století. Odtud se rozšířil díky stavební činnosti řeholních řádů do celé Evropy. Je charakteristický lomenými oblouky, žebrovou klenbou, často i vnějším opěrným systémem a barevnými prosklenými okny. Z Francie známe tři základní fáze: první (raná lomená 1130-1230), druhá (vrcholná paprsková 1200-1280), třetí (pozdní plaménková 1280-1500). V Anglii byly tyto fáze: raná anglická, vrcholná dekorativní a pozdní kolmá.

V Česku se g. objevuje až v 1. polovině 13. století v souvislosti s obdobím dynastie Přemyslovců a tedy obdobím kolonizace Čech, zakládání měst, budování klášterů, panství, opatství, tvrzí a hradů.

Významné gotické stavby: Karlův most – Praha, katedrála sv. Víta - Praha, hrad Karlštejn.

Související pojmy: → gotika pozdní, → architektura, → klenba, → kolonizace, → město, → tvrz, → hrad, → opatství, → umění gotické, → gotika.

L: LEWIS, Miles ed. Architektura: prvky v architektonických stylech. Brno : Computer Press, 2009, 399 s.; ŠEFCŮ, Ondřej. Architektura: lexikon architektonických prvků a stavebního řemesla. Praha : Grada Publishing, 2013, 256 s.

Odkazy:

  • Studijní web Dějiny umění [1]
  • Wikipedie. Heslo Gotika [2]
  • Wikipedie. Heslo Gotická architektura [3]

Lucie Baštová 7.12.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Quido Meruňka, Zofka777