Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Archeologie experimentální

A.e. je vědní obor, ve kterém archeologové – odborníci ověřují své předpoklady o životě lidí, zejména v pravěku a ve středověku. Snaží se napodobit jejich činnost, a to na základě přesných a dlouho připravovaných rekonstrukcí. S a-í.e. úzce souvisí archeologie experienciální (zážitková), která je založena na zážitku, nikoliv na výzkumu a je jednou z nových forem zážitkového turismu.

Podle Wikipedie je a.e. obor archeologie, který se zabývá zjišťováním výrobních procesů, způsobu života a dalších činností lidí v průběhu dějin pomocí pokusů. Zabývá se výrobou a rekonstrukcemi nástrojů a nejrůznějších dalších lidmi vyráběných artefaktů. Mezi známé experimentální archeology patří např. český výzkumník Pavel Pavel (sochy na Velikonočním ostrově, [1]), norský mořeplavec Thor Heyerdahl (vor Kontiki, [2]), Florian Renucci (replika středověkého hradu Guédelon ve Francii, [3], popř. [4]).

Související pojmy: → archeologie, → archeologie zážitková, → park archeologický, → archeoskanzen, → open air muzeum, → pravěk, → středověk, → rekonstrukce, → rekonstrukce historická, → rekonstrukce experimentální, → zážitek, → turismus zážitkový, → archeologie krajiny, → archeologie industriální, → archeologie virtuální, → archeologie nedestruktivní, → Den archeologie, Mezinárodní, → replika, → reenactment.

Odkazy:
Wikipedie. Heslo Experimentální archeologie. Přístup z: [5]

Eva Heřmanová 15.6.2015

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Bludišťák, Joe Angrešt