Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Animace počítačová (computer animation)

Pojem a.p. představuje konkrétní postup nebo aplikovaný výstup spadající do širšího rámce → počítačového umění. Pojem je specifickým případem tzv. → počítačové grafiky.

Počátky a.p. jakožto oboru lze vztáhnout k 60. letům 20. století, a to v souvislosti se snahou o zefektivnění animace filmová/filmových animací a v souvislosti s produkcí počítačových her, simulátorů, trenažérů apod. Mezi průkopníky a.p. patřili zejména Lee Harrison, Stan Vanderbrok, William A. Fletcher, Edward E. Zajec nebo Kenneth C. Knowlton. Teorií a.p. se zabýval Ronald Beacher.

Za vrchol a.p. jsou dodnes považovány americké celovečerní filmy Tron (viz [1]) a Terminátor (viz [2]); v rámci počítačové simulace trojrozměrného prostoru pak nově v současné době vznikají i stereoskopické filmy s dokonalou iluzí prostoru a specializovaná 3D kina. V Česku se a.p. v oblasti filmu zabývali především Daniel Fischer a Petr Gerža (film Altamira, 1980), později pak např. Věra Geislerová, René Slauk, Lenka Štarmanová, Roman Műllerský, Lucie Svobodová nebo Ivan Bok. (Janoušek)

Související pojmy: → umění, → umění počítačové, → grafika počítačová, → film, → animace, → animace filmová, → stereoskopie, → 3D kino, → film stereoskopický.

L: JANOUŠEK, Ivo. Slovníček pojmů elektronického a multimediálního umění. Praha : Národní technické muzeum, 1994, 18 s.

Eva Heřmanová 1.3.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Zofka777