Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Anch

A. (synonymicky závěsný kříž nebo také nilský kříž) je hieroglyfická značka a zároveň také symbol pro život. Jako hieroglyf představuje a. pásek od sandálu.

Tento symbol byl převzat i egyptskými křesťany, Kopty, a upraven do zvláštní formy kříže (koptský, smyčkový kříž). V symbolu tak splynula v jedno idea utrpení na kříži, zmrtvýchvstání a věčného života.

V mnohých zobrazeních nesou bohové a. v ruce nebo jím obdarovávají lidi. Jedná se zde o zviditelnění životního dechu, do jisté míry o božskou jiskru, z níž teprve může život vůbec vzniknout. Dále ztělesňuje životodárné vlastnosti elementů vzduchu a vody. Původ tohoto znaku vždy byl a zůstává nejasný. Může se přitom jednat o magický uzel, v němž pravděpodobně svou roli sehrávají také sexuální zřetele. Jiná interpretace jej vidí jako spojení Osiridova kříže ve formě T s Isidiným oválem do podoby klíče, otvírajícího tajemství života.

Související pojmy: → hieroglyfy, → značka, → symbol, → kříž, → interpretace.

L:
VERNER, Miroslav, BAREŠ, Ladislav, VACHALA, Břetislav. Encyklopedie starověkého Egypta. Praha : Libri, 2007, 527 s.
OWUSU, Heike, BAREŠ, Ladislav, VACHALA, Břetislav. Egyptské symboly. Olomouc : Fontána Olomouc, 2003, 300 s. Magická síla symbolů. ISBN 80-733-6036-5.

Michal Pivrnec 25.6.2014

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Xpivm00, Zofka777