Z Arts Lexikon
Verze z 9. 2. 2013, 11:21, kterou vytvořil Zofka777 (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Americká akademie filmového umění a věd

Nejvýznamnější filmová akademie zabývající se rozvojem kinematografie. Každý rok uděluje Cenu akademie známou pod názvem „Oscar“, kterou hodnotí filmové výstupy. Předchůdcem této akademie je Mezinárodní akademie filmového umění a věd, která byla založena roku 1927, a prvním prezidentem byl Douglas Fairbanks. Byla uznána jako nezisková organizace.

A.a.f.u.a v. má za úkol nejenom hodnotit filmy a udělovat Oscary, ale především archivaci filmových výstupů, podporu kinematografie, jak profesionální tak i studentské aktivity. Vydává také své vlastní publikace.

Dnes má tato instituce přes šest tisíc členů, a zastoupeni jsou především umělci, profesionální tvůrci filmu. Členem akademie se umělec může stát na základě pozvání správní rady.

Akademie se dělí na patnáct poboček. Nejpočetnější zastoupení zde mají herci, producenti, režiséři, hudebníci, kameramané.

Související pojmy: → Academy Award Oscar, → kinematografie, → producent.

L: VALDEN, Milan. Oscar: přehled výročních cen americké Akademie filmového umění a věd. Praha : Libri, 2005; The Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Přístup z:[1].

Simona Kejvalová 10.1.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Quido Meruňka, Zofka777