Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Alla prima

Pojem a.p. je jednou z technik olejomalby, která vzniká přímým míšením barev (od pastelů přes akvarel, až po akryl a olej). Podstata a.p. se dá vyjádřit fotografickým termínem „momentka“ či básnickým výrazem „pomíjivý povzdech“.

Jde o velmi působivý způsob tvorby založený na zručnosti výtvarníka, který barevnými tóny odvážně vyjadřuje svůj obdiv bez větších předběžných příprav a nezdůrazňuje detaily. V historii tento styl používal např. Francisco de Goya, který se stal prvním dvorním malířem krále Ferdinanda VII. Říká se o něm, že byl posledním starým a současně prvním moderním umělcem. Jakožto kreslící portrét své doby vytvořil dramatické pohledy rychlými, energetickými tahy.

Také dílo geniálního Vincenta van Gogha je jasným příkladem techniky a.p. Studoval teologii, působil u horníků jako evangelický misionář. Jako samouk začal kreslit a maloval v roce 1880. Později se účastnil kurzů v Bruselu, Haagu a v Antverpách. V Paříži, kde se usadil, se seznámil s impresionistickým malířstvím. Užíval překvapivě velmi syté barvy a točité tvary, které vycházely z jeho utrápeného duševního stavu. Jeho obrazy najdeme v mnoha muzeích po světě, přinášejí velmi živý příklad „šílených“ koloristických, neklidných, vibrujících, rychlých a i jásavých tahů štětcem, jimiž vyjadřoval svou osobnost jako geniální tvořivý malíř.

Související pojmy: → expresionismus, → impresionismus.

L: [1]

Markéta Flanderová 26.1.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Zofka777