Z Arts Lexikon
Verze z 6. 10. 2016, 16:05, kterou vytvořil Zofka777 (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Akademie, Evropská filmová

Evropská filmová akademie (EFA) vznikla v roce 1989 z iniciativy skupiny evropských tvůrců, kteří se sešli u příležitosti prvních Evropských filmových cen. EFA byla založena jako Evropská kinematografická společnost (European Cinema Society) jejím prvním prezidentem Ingemarem Bergmanem a 40 dalšími tvůrci s cílem prosazovat zájmy evropského filmového průmyslu. Wim Wenders byl zvolen prvním předsedou sdružení, které o dva roky později bylo přejmenováno na EFA. Současnou předsedkyní je režisérka Agnieszka Holland.

EFA v současnosti sdružuje více než 3000 evropských filmových profesionálů. Jejich společným cílem je podpora evropské filmové kultury. Akademie iniciuje a podílí se na řadě činností, které se zabývají filmovou politikou i aspekty ekonomické, umělecké a odborné přípravy. Aktivity akademie vrcholí ve výroční prezentaci Evropských filmových cen. Ceny jsou udělovány v 22 kategoriích. Slavnostní vyhlášení výsledků se koná každý druhý rok v Berlíně, v dalších letech v jiných hlavních městech evropských států.

Další aktivity EFA:

  • akce Neděle na venkově – víkendové setkání 10 mladých evropských filmařů s několika členy EFA. Jedná se o výměnu zkušeností mezi různými generacemi tvůrců z různých kulturních prostředí. Akce se koná od roku 1995.
  • konference – účastnit se jich mohou jak členové akademie, filmaři, studenti, tak i filmoví nadšenci.
  • mistrovské kursy – kurzy vedou mezinárodně úspěšní filmaři, kteří týden vyučují mladé talentované evropské filmové tvůrce. Kursy se zaměřují na praktickou stránku filmařství.
  • festival Evropský krátký film (European Short Film) – soutěžní přehlídka evropských krátkých filmů. Jsou zde představeny i filmy, které jsou nominovány do kategorie krátký film Evropských filmových cen.
  • síť národních filmových akademií FAN of Europe – od roku 2006 se členové národních filmových akademií scházejí za účelem sdílení informací a zkušeností v oboru.
  • Poklady evropské filmové kultury (Treasures of European Film Culture) – seznam míst pro evropský film příznačných, symbolických, které se nějak vztahují k tvůrcům nebo jejich dílům (Bergmanovo centrum, Potěmkinovy schody, Eisensteinovo centrum, Institut Lumière, Svět Tonina Guerra, Parajanovovo museum v Jerevanu, Vídeňské obří kolo, Kolegiátní kostel sv. Vincenta v Cardoně).

EFA je financována převážně z německé národní loterie a dodatečně je podporována i Federálním komisařem pro kulturní a mediální záležitosti, z programu MEDIA Evropského společenství, společností Medienboard Berlin-Brandenburg a sponzory.

Související pojmy: → festival, → muzeum, → kostel, → film, → loterie, → sponzor, → konference, → akademie, → kultura, → cena, Evropská filmová, → symbol, → workshop, → kinematografie

L:
europeanfilmacademy.org [on-line]. European Film Academy: Berlín. Přístup z: [1]

Anna Goldmanová 30.9.2016

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Echo, Zofka777