Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

Academy Award Oscar

A.A.O. je nejprestižnější ocenění v oblasti filmu, které je možné ve Spojených státech amerických získat. Prvního Oskara udělili již v roce 1929. Od roku 2013 se ocenění a galavečer oficiálně přejmenovaly z "Academy Awards" na "The Oscar". Toto pojmenování vzniklo v roce 1939 po známém Oscarovi Wildovi.

Před vyhlašováním cen ještě probíhá oficiální oznámení nominovaných koncem ledna. Děje se tak od roku 2004.

Ceny uděluje Akademie filmových umění a věd sídlicí v Beverly Hills. Výsledky a výherce oznamují během slavnostního galavečera. Aktuálně se vždy galavečer odehrává v divadle Dolby Theatre v Los Angeles koncem února. Výsledky jsou tajné a zveřejňují se až momentem otevření zapečetěné obálky během galavečera.

Ocenění se předává v různých kategoriích. Každoročně nejsledovanější ocenění je za nejlepší film, nejlepšího herce, herečku, režii a mnoho dalších.

Nominaci může získat každý filmový profesionál, který přispěl k produkci filmového díla. Podmínkou je, aby byl film představen předchozí kalendářní rok. Tato podmínka platí hlavně pro americké filmy a váže se i na umístění kde se film poprvé prezentuje. V praxi to znamená, pokud by měl film z americké produkce premiéru 29. prosince 2008 v Londýně a až 5. ledna 2009 v Los Angeles mohl by o nominaci bojovat až pro ročník 2010.

Filmy do soutěže přihlašují producenti pomocí on-line přihlášky. Filmy musí mít délku minimálně 40 minut (kromě ceny pro krátký film) a musí být dostupné v požadovaném digitálním nebo analogovém formátu. V případě kategorie filmů zahraničních, dokumentů a animovaných rozhoduje Akademie sama, které filmy vybere.

Související pojmy: → film, → kinematografie, → film krátký, → film dokumentární, → film animovaný, → filmografie.

Oficiální webová stránka [1]

Róbert Jancík 14.5.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

Joe Angrešt, Quido Meruňka, Robjnc, Zofka777