Z Arts Lexikon
Přejít na: navigace, hledání

4D kino

4Dk. je kino, využívající k obohacení zážitku vedle třetí dimenze také další, čtvrtou. Jedná se o dodání dalšího speciálního efektu, který doplňuje trojrozměrný film například o déšť, vítr, kouř, světelné efekty, bubliny, pachy či vibrace a nejrůznější pohyby sedadel.

Historie 4D Již v roce 1929 byl v newyorském kině do hlediště nastříkán parfém během představení muzikálu The Broadway Melody. O třicet let později pak diváci ve svých pohodlných sedadlech dostávali simulované elektrické šoky vibracemi během promítání hororu The Tingler režiséra Williama Castlea. Později, v 80. a 90. letech, našla 4Dk. své uplatnění v zábavních parcích, kde byly vždy očekávány nevšední zážitky. Vzhledem k tomu, že jde o velmi nákladný dodatečný prvek, jedná se spíše o výsadu tematických a zábavních parků, nikoliv běžných kin. Jedním z běžných snímků, jenž se dočkal dodání čtvrtého rozměru je slavný Avatar (2009). Diváci mohli v malém počtu speciálně upravených sálů pocítit vanoucí vítr, laserové paprsky a otřesy sedadel.

4D kino v České republice Čeští návštěvníci již měli v běžných kinech možnost shlédnout film Spy Kids 4D: Stroj času (2011). Čtvrtá dimenze byla zastoupena nejjednodušší formou, pachy. Každý divák dostal speciální kartu s osmi různými pachovými poli, která se aktivovala po přetření. Jedná se o stejný princip, který je využíván v propagačních materiálech s parfémy či jinými kosmetickými produkty. Během filmu se na obrazovce objeví číslo pole, ke kterému má divák přičichnout, aby mohl lépe děj s filmovými postavami prožívat.

Úplně prvním 4D počinem, na území České republiky byl, a stále je, simulátor v prostorách zábavního komplexu Centrum Babylon Liberec, kde byl uveden do provozu současně se zahájením FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009. V kině nazvaném XD Theater je k dispozici osm míst a program nabízí sedm asi pětiminutových snímků dokumentárního i adrenalinového ražení. V době svého otevření se jednalo o unikát ve střední Evropě a Liberec byl jedním ze šesti měst Evropy, které se jím mohlo pyšnit.

V květnu letošního roku (2013) byl otevřen sál s 4D technologií v rámci komplexu Cinema City v obchodním centru na Novém Smíchově. Zatímco současná česká kina označovaná jako 4D nabízejí pouze speciální tématické snímky (například již zmíněný XD Theater v Liberci nebo 4D kino, jež je součástí DinoParku v pražském obchodním centru Galerie Harfa), projekt Cinema City se zaměřuje i na promítání celovečerních filmů. Tento sál skýtá příležitost i pro tvůrce reklam, neboť možnost přivonět k inzerované kávě či parfému prostřednictvím filmového plátna je skutečně ojedinělá. Technologie 4DX pochází z Jižní Koreje a Cinema City ji již využilo pro své kino v Izraeli. Do roku 2017 plánuje řetězec Cinema City třicítku takovýchto sálů po celém světě.

V honbě za světovými unikáty vznikají i pomyslné páté, šesté i sedmé dimenze, kdy se však pouze jedná o marketingový tah daného promítacího zařízení. Ve skutečnosti jde o kombinaci rozličných dostupných čtvrtých dimenzí. Možnost pořídit si 4D systém do své domácnosti je odhadován na rok 2027.

Související pojmy: → film, → kinematografie, → kino, → 3D kino, → Imax.

L: DVOŘÁKOVÁ, Anna. Aktuální situace 3D filmů v českých kinech. Praha, 2013. Přístup z: [1]. Bakalářská práce. VŠE v Praze; TUSTAIN, Jonathan. What is 4D and 5D cinema?. [online]. 2012. [cit. 2013-04-07]. Přístup z: [2]; V Liberci otevřeli první 4D kino s virtuální realitou ve střední Evropě. [online]. 2009 [cit. 2013-05-22]. Přístup z: [3]; LAFANTOVÁ, Marie. Cinema City nabídne v příštím roce i 4D spoty. [online]. [cit. 2013-04-07]. Přístup z: [4].

Anna Dvořáková 1.11.2013

Na hesle se spolupodíleli uživatelé

AD, Zofka777